economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

İdris Şahin'den 'İç Güvenlik Paketi' Açıklaması

İdris Şahin'den 'İç Güvenlik Paketi' Açıklaması
A- A+ A

Ak Parti Çankırı Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi İdris Şahin, İç Güvenlik Paketi’yle ilgili basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, "Başsavcının yetkilerinin elinden alınıp emniyet müdürüne ya da jandarmaya verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir" dedi.

Milletvekili Şahin, Çankırı Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin 14. eğitim yılı açılış programında yaptığı konuşmada, TBMM’de görüşülecek olan İç Güvenlik Paketi’yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İç Güvenlik Paketi’yle polisin görev ve sorumluluk alanının genişleyeceğini anlatan Şahin, polisin durdurma ve kimlik sorma yetkisine ilave olarak arama yetkisi verileceğini kaydetti.

YOLDAN HER GEÇENİ ARAYAMAZSIN

Bu yetkiye dayanarak polisin yoldan her geçeni arayamayacağını ifade eden Şahin, "Bu yoldan her geçeni arayabileceğiniz bir yetki değil. Ancak Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nda sıhhatli bir ihbarın olması halinde kolluk olarak sizlerin bir aracı durdurma ve araç sürücüsü ile araç içerisindekilere kimlik sorma gibi bir yetkiniz var" dedi.

BASINDA ÇOK FAZLA ABARTILIYOR

İç Güvenlik Paketi’yle ilgili basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Şahin, "Bu durum basında öyle bir abartılıyor ki, biz sanki sayın başsavcımızın yetkilerini alıp, emniyet müdürümüze ve jandarma komutanımıza veriyormuşçasına bir izlenim oluşturuluyor. Oysa ki böyle bir şey asla ve asla söz konusu değil. Gözaltı yetkisi Avrupa ülkelerinin tamamında ve Batı medeniyeti diye tabir ettiğimiz ülkelerin pek çoğunda polisin ve kolluğun gözaltı yetkileri var" diye konuştu.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/idris-sahinden-ic-guvenlik-paketi-aciklamasi-37427