economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Hüda-Par Mardin İl Başkanlığı 1. Olağan Kongresi Yapıldı

Hüda-Par Mardin İl Başkanlığı 1. Olağan Kongresi Yapıldı
A- A+ A

Mardin’de partisinin il teşkilatının 1. Olağan Kongresi’nde konuşan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Temel, dinsiz yapıların şiddetine karşı çıktıkları gibi din adına işlenen zulümlere de karşı çıktılarını söyledi.

HÜDA-PAR Mardin il teşkilatının 1. Olağan Kongresi yapıldı. Artuklu Öğretmen Evi’nde saat 12.00’de başlayan il kongresine HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcıları Bahattin Temel, İsa Aydın, İl Başkanı Şehmus Akman, Artuklu İlçe Başkanı İsmail Çevik, bazı davetliler ve parti delegeleri katıldı. Tek liste ile gidilen kongrede mevcut Başkan Şehmus Akman, yeniden il başkalığına seçildi. Yahya Turan’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başlayan kongrede divan başkanlığı oluşturuldu. Divan başkanlığına Molla Mahmut Kılınç, yardımcılığına ise İsmail Çevik ile A. Aziz Tunç seçildi.

HÜDA PAR Mardin İl Başkanı Şehmus Akman’ın selamlama konuşmasının ardından kürsüye çıkan Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Temel, 6-8 Ekim olaylarına değinerek, diktatör yapıların saldırı sonucunda birçok değerli kardeşlerini şehit verdiklerini hatırlattı. Temel, “Bizim partimiz kurulduğu andan itibaren saldırılara maruz kaldı. Tüm bölgede olduğu gibi Mardin merkez, Kızıltepe, Nusaybin ve Derik ilçe başkanlıklarımıza saldırılar oldu. Bu vesile ile parti başkanı ve yönetimini saldırılar karşısında gösterdikleri direnişten dolayı kutluyorum” dedi.

"ZULÜM ALTINDA YAŞAMAYA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK"

Birilerinin ’Benim öttüğüm çöplükte kimse ötemez, kimse bulunamaz’ gibi bir tavrın içeresine girdiklerini dile getiren Temel, “Kendi çöplüklerinde istedikleri gibi ötebilirler, onların çöplükleri kendilerinin olsun. Ama bu bölge Müslüman bir halkı barındırıyor ve burası kimsenin çöplüğü değildir. Buradan bu halkın iyiliğini istemeyen yapılara sesleniyorum; eğer siz Kürt halkının dostuysanız, bu mazlum halkın sahipleriyseniz o zaman sahipleri gibi sahip çıkın. Aksi takdirde bu halkın ensesinden inin ve elinizi çekin. Bu halka zulmetmeyi bırakınız. Yüz yıldır Kemalizm’in zulmünü iliklerimize kadar yaşadık bir yüz yıl da Apoizmin zulmü altında yaşamaya tahammülümüz yoktur. Bu halk artık bunu kabul etmeyecektir, çünkü Müslüman halkımız uyanmış ve zulümlere pirim vermiyor. Kimse bunu dayatmaya kalkışmasın” diye konuştu.

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen İç Güvenlik Paketi’ne değinen Temel, “Güvenlik paketleriyle halkı bir çetenin elinden kurtarıp başka bir çetenin eline atılmamalıdır. Bunun ile ilgili tartışmalar yapılmalı, İslami ve insani haklar elbette sunulmalı, ancak hiç kimse kendi partizan amaçları için bir gayret içinde olmamalıdır. Dünya ekranlarının önünde ülkeyi idare eden siyasiler boğaz boğaza kavga etmeye başladılar. Birileri sokaktaki çatışma ve şiddeti meclise taşıyor. Öbür taraftan birileri daha önce dayattığı bazı yasa ve kanunları ne pahasına olursa olsun çıkaracağız diyorlar. Siyaset bu değil, bu şekilde siyaset olamaz” şeklinde konuştu.

ÖZGECAN CİNAYETİ

Özgecan cinayetinin ardından başlayan tartışmalara da değinen Temel, “Özgecan’ın vahşice katledilmesinin ardından siyasi hesapların içine girenler bunun perde arkasını düşünmüyorlar. Bu tür olayların yaşanmaması için bir çalışma içerisinde değiller, eğer olmuş olsalardı Hür Dava Partisi’nin daha önce programına koyduğu gibi, işlediği gibi ve hedefe koyduğu gibi onlarda nesil emniyetini esas alacaklardı” dedi.

"DİN ADINA DA YAPILAN ZULÜM VE ŞİDDETE KARŞIYIZ"

Komşu ülkelerde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Temel önemli açıklamalarda bulundu. Temel, “Etrafımız barut ve kan kokuyor. Yıllarca Saddam’ın zulmü altında inim inim inleyen mazlum Kürt halkı, kısmi olarak bir rahatlama içine girdi ve kısmi olarak bir statü elde etti. Ama maalesef İslam adına, din adına bir şiddet sarmalının içine girenler bu mazlum halka peş peşe saldırılar düzenledi. Geçenlerde hem Kerkük’te hem de Erbil’De benzer vahşetler yaşandı. Biz bunları asla kabul etmiyoruz. Nasıl ki ateist, dinsiz ve stalinist bir yapının şiddetini tasvip etmiyor ve buna karşı en üst perdeden sesimizi yükseltiyorsak din adına işlenen zulümlere de karşı çıkıyoruz. Hiçbir suretle bu zulmü kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/huda-par-mardin-il-baskanligi-1-olagan-kongresi-yapildi-68981
Etiketler: Mardin, Mardin Haberleri