economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Hdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Elazığ'da

Hdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Elazığ'da
A- A+ A

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Elazığ’da katıldığı programda Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracaklarını yerine inanç işleri başkanlığı kuracaklarını söyledi.

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Elazığ’da partisi tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kritik en önemli seçimine doğru gittiğini ifade eden Demirtaş, "Önümüzdeki dönem 7 Haziran tarihinde yaşanacak seçim sadece yeni dönem milletvekillerinin seçileceği, yeni dönem parlamentonun oluşacağı seçim değil. Türkiye’nin önünde iki yol var. Bir yol şu anda AK Parti’nin temsil ettiği AK Parti’nin şahsında tek adamlığa diktatörlüğe doğru giden, ülkedeki hiçbir farklılığı kabul etmeyen ve Ortadoğu’da da IŞİD, El-Kaide benzerinde temsiliyetini bulan zihniyet bu seçimde bir seçenek olarak halkın önünde duruyor. Diğer seçenek ise demokrasi ve özgürlükler konusunda ülkenin bütün farklılıklarını, bütün kimliklerini zenginlik olarak kabul eden, yeni bir Anayasa’da tamamını barış etrafında toplaya bilecek ve de en önemlisi yoksuldan, çalışandan, işçiden çiftçiden yana bir çizgi olacak. Bu çizgi ile HDP en güçlü şekilde temsil ediyor olacak" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığını eleştiren Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz anamızdan babamızdan her şeyden önce şunu öğrendik. Bizim halkımız açsa biz de aç olacağız. Komşumuz açsa biz de aç olacağız çünkü inancımız bize bunu emretti. Bu nedenle diyorum ki dini imanı en çok kullananlar kim biliyor musunuz, Diyanet İşleri. O nedenle bu beladır, bela, din hizmeti vermiyorlar, keşke verseler. Biz diyoruz ki diyanet bir israf mekanizmasıdır. Onu kaldıracağız yerine inanç işleri başkanlığı kuracağız. Çocuklarımıza din eğitimi mi vermek istiyoruz, en iyisini biz okullarda vereceğiz. Aramızda Alevi var, Sünni var, Türkiye’nin Hristiyan, Musevi yurttaşları var, Süryani, Ezidi var. İnsanlar farklı farklıdır. Herkese biz zorla kendi inancımızı dayatamayız."

İktidara geldiklerinde emeklinin en az asgari bin 800 lira maaş alacağını söyleyen Demirtaş, "Yetiyor mu, yetmez. Bin 800 lira büyük para da değil onu da biliyorum. Ama şu andaki durumdan yine iyi. Taşeronluğu kaldırmamız hepsine kadrolu güvenceli iş vermemiz lazım. Asgari ücreti de bin 800 liraya çıkartacağız" diyerek partisinin adayları için MHP, CHP ve AK Parti’ye oy verenler de dahil herkesin kapısına giderek oy isteyerek destek vermeleri gerektiğini söyledi.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/hdp-genel-baskani-selahattin-demirtas-elazigda-40493