economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Hdp Eş Başkanı Demirtaş, Akhisarlılara Seslendi

Hdp Eş Başkanı Demirtaş, Akhisarlılara Seslendi
A- A+ A

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Soma’da hayatını kaybeden 301 madencinin ilk duruşmasına katıldıktan sonra Akhisar HDP İlçe Teşkilatını ziyaret ederek partililere seslendi.

Demirtaş, yaptığı açıklamada; Soma’da yaklaşık 1 yıl önce yaşanan işçi katliamının ilk duruşması nedeniyle buraya geldiğini belirterek şöyle konuştu: "Yoksulların, çalışanların, bu ülkede tarih boyunca yok sayılması insan yerine konulmaması, insan gibi muamele görmemesi ilk değildir. Maalesef bunlar son da olmadı. Ondan sonra Ermenek, Şırnak ve Zonguldak başta olmak üzere tersanelerde, bağlar ve bahçelerde, atölyelerde işçi cinayetleri yaşanmaya devam etmektedir. Siz, burada alın teri ve emeği ile çalışıp geçinme gayretinde olan bütün yoksullar Kürt, Türk, Alevi, Sünni, her bir kardeşimiz, ancak bu gidişatı el ele vererek birlikte mücadele ederek değiştirebiliriz. Bizim inancımız, bizim beklentimiz o dur ki; eğer bu ülkede Türkiye’nin her yerinde bütün ezilenler el ele verirsek, sadece patrondan yana değil işçiden yana da, çiftçiden, köylüden, bekçiden yana da bir iktidar, hükümet bir devlet kurulabileceğini göstermek istiyoruz. Biz ülkenin sahipleriyiz, yani bu ülkeyi var eden üretenler, bu ülkenin bütün yükünü omzunda taşıyanlar."

Soma’da yaşatılan bu vahşete razı olmak zorunda olmadıklarını anlatan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "O kaderi değiştirmenin yolu sadece mahkeme salonları değil, bugüne kadar hiçbir siyasetçi 301 maden şehidi karşısında hesap vermedi. Tam tersine hesap sordu. Bu işin fıtratında var dediler, neden büyütüyorsunuz dediler. Onlar açısından 301 canın hiçbir kıymeti yok. Dün Ağrı’da yaşandığı gibi hiçbir canın kıymeti yok. Bunları değiştirmenin yolu 7 Haziran gibi fırsatları doğru değerlendirmekten geçer. Yanlış kararlar, yanlış tercihler işte işçinin emekçinin hakkının gasp edilmesini onaylamak anlamındadır. Biz HDP olarak bu vesile ile bütün ezilenleri birleştirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden Türkiye’nin her yerinde bütün yoksullarla emekçilerle birlikte haktan yana adaletten yanan bir düzen kurmak istiyoruz. Kurulacak yeni hükümette eğer HDP’nin sesi, HDP’nin rengi olacaksa, Somalı madenci şehitlerimizin hesabını sormak o zaman kolay olacaktır.”

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/hdp-es-baskani-demirtas-akhisarlilara-seslendi-84326
Etiketler: Manisa, Manisa Haberleri