economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Hdp, Diyarbakır Milletvekili Adaylarını Tanıttı

Hdp, Diyarbakır Milletvekili Adaylarını Tanıttı
A- A+ A

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır milletvekili adaylarını düzenlediği kahvaltılı basın toplantısıyla tanıttı. Tanıtım toplantısına, Diyarbakır adayları İdris Baluken, Altan Tan, Feleknaz Uca, İmam Taşçıer, Nesrin Şallı, Sibel Yiğitalp, Edip Berk, Nimettulah Erdoğmuş, Çağlar Demirel, Ziya Pir ve Nursel Erdoğmuş katıldı.

Bir otelin bahçesinde yapılan toplantıda adayları, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Gülşen Özer tanıttı. Adaylar tanıtıldıktan sonra İdris Baluken seçim süreci ve çözüm sürecine yönelik açıklamalarda bulundu. Baluken, yaşadıkları yoğun seçim ve çözüm süreci sebebi ile toplantının gecikmeli olduğunu dile getirdi.

“TÜRKİYE HALKI BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İSTEMİYOR”

AK Parti’nin çok hızlı bir düşüşte HDP’nin ise seçim bandının 2-3 puan üstünde olduğunu söyleyen Baluken, ellerindeki son verilere göre Türkiye halkının büyük bir çoğunluğunun başkanlık sistemini istemediğini belirtti. Baluken, “AK Parti’nin en hızlı ve dramatik düşüşünü yaşadığı bir dönemdeyiz. HDP barajın 2-3 puanın üstünde bir banda eriştiği; ama bunun halen de yeterli görülmediği, bununla ilgili seçimin daha önce devreye konulmuş hilelerini bertaraf etmeye yönelik tedbirlerini almaya çalıştığı bir dönemden geçiyoruz. Elimize ulaşan son verilerde Türkiye halkının yüzde 70’inden fazlasının başkanlık sistemine karşıtlığı bırakın, başkanlık sistemi ile ilgili tartışmalardan da endişe duydu yönündedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ’Kürt sorunu yoktur’ söylemine ve çözüm sürecine de değinen Baluken, “Ekseni çözüm sürecinden alıp yine eski söylemlerle toplumsal kutuplaşmalara getiren bir tutum içerisine girdiler. Hepiniz gelişmeleri takip ettiniz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önüne gelen seçim anketlerine bakarak, çözüm süreci ile ilgili gelmiş olduğumuz bütün aşamayı da hiçe sayacak şekilde izleme heyetini doğru bulmadığını, hükümetle yapmış olduğumuz ortak açıklamayı tanımadığını, Kürt sorunu ile ilgili daha önceki söylemelerinden farklı olarak ‘Kürt sorunu yoktur’ aşamasına geldiğini ve somut adım atma noktasında da herhangi bir beklentinin olmamasını ima eden söylemler ortaya koyuyor” diye konuştu.

"BARAJI AŞMAMAK GİBİ BİR İHTİMAL YOK"

Aday tanıtım toplantısı sonrasında İHA’ya özel açıklamalarda bulunan Baluken, yüzde 10 barajı aşılmadığı takdirde aynı istikrarla yollarına devam edeceklerini, ideolojilerini sadece meclis koltuklarında değil, hayatlarının her alanında yaşadıklarını ve yaşatacaklarını; fakat barajı aşmamak gibi bir ihtimalin olmadığını, dolayısıyla bu durumu konuşmaya gerek duymadıklarını ifade etti. Baluken, parti olarak kendilerine güvendiklerini, barajı aşacaklarını ve seçimlerden sonra yeni bir Türkiye için çalışacaklarını da vurguladı.

Parti olarak benimsedikleri değerlere her zaman sahip çıkacaklarını ve doğrularını halkla her koşulda paylaşacaklarını dile getiren Baluken, ‘baraj aşılmazsa felaket olur’ söyleminin geçerliliği olmadığını, barajın geçilmemesi ihtimali ile varsayım yapmayı doğru bulmadığını, çünkü ortada barajı geçecekleri gibi bir doğrunun olduğunu belirtti. Amaçlarının Türkiye’yi felaketlerden korumak olduğunu söyleyen Baluken, Türkiye de yaşayan bütün halklar için var olduklarını ve herkesin hakkına eşit payda sahip çıkacaklarını belirterek, “HDP olarak hiçbir zaman seçim süreçleri üzerinden politika belirlemiyoruz. O doğrultuda bir pratik ortaya koymuyoruz. Tabii ki seçim süreci açısından barajın geçilmesi Türkiye demokrasisi açısından yeni bir sayfa getirecektir. Ama baraj geçilmezse bile bizim demokrasi, özgürlük barış ve emek alanıyla ilgili mücadelemiz bütün boyutları ile devam edecektir. Kadın özgürlüğü, ekolojik duyarlılık bunlar mecliste olup olmamamıza göre mücadele yürüteceğimiz konular değil. Olsak da olmasak da siyaset yapmaya bu konudaki doğrularımızı halkımızla paylaşmaya devam edeceğiz. Yeni bir Türkiye olacak, demokratik bir cumhuriyet olacak, yeni bir Ortadoğu olacak, bir barış sayfası açılacak. Türkiye 90 yıldır 95 yıldır özlediği bir toplumsal barışa kavuşacak. Bu ülkede Kürtlerin Alevilerin muhafazakar, sosyalist kesimlerin ezilmeyeceği Alevilerin horlanmayacağı bütün ezilenlerin anayasayla güvence altında yeniden ortak vatan duygusu ile birleşeceği bir kapı açılacak. Bizim barajı aşmamak gibi ihtimal söz konusu bile değil bu konuda kendimize son derece güveniyoruz. Bu konuda hiç felaketsane yollar üzerinden konuşmaya gerek yok. Biz bu ülkeyi felaketlerden kaoslardan korumaya çalışıyoruz. Dolayısıyla ihtimal üzerine bir takım kaos senaryolarından bahsetmek yerine mevcut gerçekliği görerek önümüzdeki güzel günlere yoğunlaşmak daha doğru olur” dedi.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/hdp-diyarbakir-milletvekili-adaylarini-tanitti-49636