economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Elibol: “Dağlık Karabağ Sorunu Türkiye'nin Görmemezlikten Geleceği Bir Sorun Değil”

Elibol: “Dağlık Karabağ Sorunu Türkiye'nin Görmemezlikten Geleceği Bir Sorun Değil”
A- A+ A

AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Nuri Elibol, Ermeni diasporası ve Rusya’nın Ermeniler ile Türkler arasında yaşanan sorunun bitmesini istemediğini kaydederek, Türkiye’nin Dağlık Karabağ sorununu görmezden gelemeyeceğini kaydetti.

7 Haziran milletvekili genel Seçimleri çerçevesinde Kazan ilçesinde Keresteciler Sanayi Sitesi’nde sanayici ve esnaflarla görüşen AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Nuri Elibol, sözde Ermeni soykırımı iddialarına ateş püskürdü. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın Türkiye’nin sınırları açması yönünde yaptığı açıklamayı eleştiren Nuri Elibol, “Sarkisyan bir taraftan ‘sınırları açalım, ön koşulsuz olarak oturup görüşelim’ diyor. Yüz binlerce insan Azerbaycan’da göçebe hayatı yaşayacak, bunu bizim görmemezlikten gelmemizi isteyeceksin. Dağlık Karabağ sorunu Türkiye’nin görmemezlikten geleceği bir sorun değil. Minsk Grubu üyesi Rusya ve Fransa’yı yanına alıp istediğini yapıyorsun. Fransa ve Rusya oradaki törene katılmak suretiyle tarafsızlıklarını yitirdiler. Minsk Grubu’ndan ivedi çekilmeleri gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin 1915 yılında yaşananları bir soykırım olarak görmediğini belirten Elibol, savaş koşulları içinde yaşanmış acılar olarak gördüğünü kaydederek, “Keşke yaşanmasaydı, üzüntümüzü de paylaşıyoruz ama asla soykırım olarak görmüyoruz. Ruslar’la birlikte Ağrı’da, Van’da, Erzurum’da, Bitlis’te yüz binlerce Kürt vatandaşımızı, Türkleri katleden Ermeni Taşnaklar’ın yaptıklarına ne diyeceğiz. Sarkisyan ‘bunlar olabilecek şeyler’ diyor, savaş esnasında bu da olabilecek bir şey” diye konuştu.

“ACININ NESİNİ PAYLAŞACAĞIZ, GELECEĞİ PAYLAŞALIM”

Ermenistan’ın Ermeni diasporası ve Rusya’dan oluşan iki ayrı bloğun oyuncağı haline geldiğini ifade eden Elibol, Ermenistan’ın kötü olan ekonomik durumuna dikkat çekerek, “İnsanlar sefalet içinde ama soykırım tanınsın diye yaygarayı koparan diaspora, bir eli yağda bir eli bağda, bunun siyasetini yapıyor, kendine rant elde ediyor. Bu sorunun bitmesini istemeyenlerden birisi de Rusya. Rusya biliyor ki, Türkiye Ermenistan sınırını açarsa bölgede Rusya’ya ihtiyaç kalmayacak. Ermenistan Rusya’nın kontrolünden çıkacak, o yüzden bu sorunun bitmesini istemiyor. Ermenistan’daki siyasetçiler de bu sorunun bitmesini istemiyor. Bu sorun üzerinden iktidarlarını yürütüyorlar. Bu arada olan zavallı Ermeni halkına oluyor. Ecdadımız Ermeniler’le ekmeğini paylaşmış, her türlü makam ve mevki vermiş. Biz komşumuz olarak sınırlarımızın açılmasını, her türlü ticaretin yapılmasını isteriz. Biz ‘komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir’ diyen bir kültüre sahibiz. Rusya biliyor ki, sınırlar açılırsa, Ermenistan ekonomik refaha kavuşursa Rusya’ya ihtiyaç kalmaz. Ermenistan sınırlarının büyük bir bölümü Rus askerleri tarafından korunuyor. Diaspora bu olay üzerinden New York, New Jersey, Los Angeles’te dünya kadar para topluyorlar, bu parayla geçiniyorlar, o yüzden bu sorunun bitmesini istemiyor. Ermenistan’ı yönetenler akıllarını başlarına toplasınlar, hem Türkiye hem de Azerbaycan ile acıları geride bırakıp, barış içinde bu coğrafyada refahı paylaşabiliriz, acıları değil. Acının nesini paylaşacağım, geleceği paylaşalım, geçmişi değil” şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE’NİN NE KADAR DÜŞMANI VARSA SEN ONLARLA KOL KOLASIN”

HDP’nin Kürtler’in oylarını çantada keklik gördüğü için 7 Haziran seçimlerinde barajı aşmak için azınlıklara oynadığını söyleyen Elibol, “HDP, ‘Ermeni soykırımını tanıyacağım’ diyor. Hani Türkiyeli olacaktın sen. Türkiye’nin ne kadar düşmanı varsa sen onlarla kol kolasın. Terör örgütü yıllardır Türkiye’nin kanını emiyor, sen onlarla berabersin, Asala bizim en kıymetli diplomatlarımızı şehit etti, onların sözcülüğüne soyunuyorsun. Sen nasıl Türkiyelisin. Demirtaş Kürt de değil zaten. HDP Kürtleri temsil etmiyor, başka bir şeyi temsil ediyor. HDP Kandil ile beraber tamamen dış odakların oyuncağı haline gelmiş durumda. Sen ‘Ermeni soykırımını tanıyacağım’ diyeceksin, gelip ondan sonra Türkmen Alevi’den oy isteyeceksin, avucunu yalarsın” açıklamasında bulundu.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/elibol-daglik-karabag-sorunu-turkiyenin-gormemezlikten-gelecegi-bir-sorun-degil-95520
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri