economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Dsp Genel Başkanı Masum Türker:

Dsp Genel Başkanı Masum Türker:
A- A+ A

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, seçim ziyaretleri kapsamında geldiği Kırşehir’de asgari ücreti 2 bin lira olarak öngördüklerini söyledi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, parti binasında Kırşehir milletvekili adayları ile yaptığı basın açıklamasında, asgari ücretin 2 bin lira olması gerektiğini belirterek, "Bütün ücretlerin asgari ücret kadar vergiden muaf olması gerekiyor. Bu konuda herkese kaynak sorabilirler fakat bizlere kaynak soramazlar. Yalnızca ücretli çalışanların ücretlerini düzeltmek yeterli değil, tarım kesimine büyük bir destek vermek gerekir. Tarım kesimi ile ilgili olarak 2002 yılı seçimlerinden bu yana hep ’mazotun fiyatını düşük vereceğiz, benzinin fiyatını düşük vereceğiz’ denilir ama bunlar yapılmaz. Tarım kesiminde yapılması gereken mazotun fiyatı kaç lira olursa olsun tarım kesimine maliyetlerinin üzerinde insanca yaşamayı ve birikim yapmayı sağlayacak bir fiyatı sağlamaktır. Onun için devletin özellikle küçük ölçekte çalışanlara ve tarım sektörüne bu konuda destek olması ve tarımı canlandırması gerekir" dedi.

DSP Genel Başkanı Türker ayrıca, "Benim ekonomi bakanlığı yaptığım dönemde bunun nasıl ortaya çıktığını gösterdim ben, Kemal Derviş’den ekonomiyi devraldığımda ekonomide memurların maaşları düşüktü, seçime gidiliyordu ve zam yapma olasılığı bir senelik bir süreç alıyordu. O tarihte her memura o zamanki para ile 100 milyon bu para asgari memur maaşının yüzde 25’i idi zam yapmıştık. Bütün çiftçilerin alacaklarını ödeyip onlara o zaman doğrudan gelir ödemesi yapıyorduk. Kıyamet koptu önce çünkü faizciler korktu. Bakın Cumhurbaşkanı bile her asgari ücret üzerine konuşanları eleştirirken bir tek Demokratik Sol Partinin ’2 bin lira vereceğiz’ deyişini eleştirmiyor. Çünkü o dönemlerde yapılmış ve başarılı olmuş bir uygulamadır. Biz bunları gerçekten düşündüğümüz için anlatırken de kaynaklarını anlatıyoruz. Başkaları gibi biz gelince kaynak buluruz gösterişi israfı keseriz demeye gerek yok. Onlar zaten ekstra kaynaklardır" diye konuştu.

Türker, Kırşehir’de ’İç Güvenlik’ yasasını da değerlendirerek şöyle konuştu:

"Biz bu iç güvenlik yasasının özellikle kaldırılması için her türlü gayreti göstereceğiz. İktidar olsak derhal kaldıracağız. İktidar ortağı olsak kaldırılmasını şart koşacağız."

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/dsp-genel-baskani-masum-turker-41165