economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Diyarbakır'da Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı Başladı

Diyarbakır'da Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı Başladı
A- A+ A

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından düzenlenen 1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı’na mesaj gönderen PKK lideri Abdullah Öcalan, “Hiyerarşik toplumun yükselişinde kadından sonra gençliğin bu duruma düşürülmesi belirleyici rol oynar” dedi.

DTK tarafından Diyarbakır’da 3 gün sürecek 1. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı, Abdullah Öcalan’ın İmralı Adası’ndan gönderdiği mesajın okunmasıyla başladı. Irak, İran, Suriye’nin yanı sıra 15 ülkeden gelen gençler 3 gün Ortadoğu’da gençlik sorunlarını tartışacak. Cegerxwin Kültür Merkezi’nde yapılan konferansta PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı Evin Güneş tarafından okundu. Öcalan, gönderdiği mesajında, demokratik toplum mücadelesinde gençlik kategorisine daha özgün yaklaşılması gerektiğini ifade ederek, gençlik toplumsallaşırken, büyük tuzaklarla karşı karşıya kaldığını söyledi. Gençliğin eğitimi büyük çaba ve sabır isteyen bir iş olduğunu dile getiren Öcalan, gençlerin destanlar yazabilecek atağa sahip olduklarını aktardı. Özgürlüğe giden bir gençliği tutmanın zor olduğu mesajında Öcalan, gençliğin sistemlerin başına bela olan bir kesim olduğunu vurgulayarak, “Eğitim adı altında gençliği kurban etmekten tutalım, akla hayale gelmez uygulamalara gençler tabi tutulmuştur. Hiyerarşik toplumun yükselişinde kadından sonra gençliğin bu duruma düşürülmesi belirleyici rol oynar. Gençliği kontrole alan düzenin kendini en güçlü hisseden düzen sayması boşuna değildir. Gençlik fiziki bir olay değil, toplumsal bir olaydır. Tüm sistemsel yönelimlere karşı ilgi ve sıcaklığından bir şey kaybetmemiş olan gençlik özgür toplum idealinin kararlı takipçisidir. Ya özgür yaşam ya hiç, sloganı gençliğin hiç düşürmeyeceği bayrağı olmuştur” ifadelerini kullandı.

“ORTADOĞU’NUN GELECEĞİ DEMOKRATİK KONFEDERALİZMDE”

Ortadoğu’da hala devam eden tarihi toplumsal haksızlıklardan kaynaklanan bir çok savaşın ve gerginliğin ortadan kaldırılması için demokratik konfederalizmi öneren Öcalan, mesajında şunlara yer verdi:

“Konfederalizmin çözüm yolu barışın, adaletin ve özgürlüğün yoludur. Ortadoğu’nun geleceği demokratik konfederalizmdedir. Tarihte bunun sayısız örnekleri vardır. Demokratik konfederalizm her topluluk, kurum ve farklılığın kendisini yansıtmasına uygunluğundan ötürü çok yaşanır, tanınmamış bir sistem olmaması resmi bir varlığın hegomanik yapısı ve ideolojisinden ötürüdür. Resmi tanımı olmazsa da toplumlar tarihte esas olarak konfederalisttir. Barış ve özgürlüğe en çok ihtiyacı olan kadınlar ve gençlik için çok yönlü kadın ve gençlik birlikleri başta gelen sivil toplum kuruluşlarıdır. Tüm bu sivil toplum kuruluşları kapsayan demokratik konfederasyon niteliğindeki çatı örgütlenmeleriyle devlet sınırları içerisinde, diğer ülke benzerleriyle kurulacak dayanışmanın demokratik fedarasyon tarzı örgütlenmeleriyle sistem tamamlanmış olur. Demokratik Ortadoğu örgütlenmesinde gençlik öncü güç olduğunda, kendi rolünü konfederal biçimde geliştirebilir. Demokratik gençlik birliği ya da demokratik gençlik federasyonunu öneriyorum. Tüm Türkiye gençliğine demokratik gençlik konfederasyonunu öneriyorum."

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/diyarbakirda-ortadogu-demokratik-genclik-konferansi-basladi-12942