economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Dbp Eş Başkanı Emine Ayna: "Erdoğan Öcalan'la Tokalaşmak Zorundadır"

Dbp Eş Başkanı Emine Ayna: "Erdoğan Öcalan'la Tokalaşmak Zorundadır"
A- A+ A

DBP Siirt İl teşkilatı tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi sertifika töreninde konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, "Bu sürecin sonucunda bir barış ödül olacaksa bu ödülü almak için Erdoğan, Başkan Öcalan’la tokalaşmak zorundadır" dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Siirt il teşkilatı tarafından açılan Siyaset Akademi’sinde eğitimlerini tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını verdi. Aydınlar Caddesi üzerinde bulunan Seçim lokalinde düzenlenen törende konuşan Ayna, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bölge gezilerini eleştirdi.

"SÜRECİN MİMARI ERDOĞAN İSE MÜTEAHHİDİ DE ÖCALAN’DIR"

Çözümün tek taraflı yürümeyeceğini belirten Ayna, "Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan bir bölge gezisinde. Batmandaydı şimdi Diyarbakır’a gidiyor belki de oradadır. Açılışlar yapıyor. Her ilde açılış yapması neyin açılışıdır bilmiyoruz. Ne ilginçtir ki astıkları pankartta şöyle bir cümle kullanıyorlar, ’çözüm sürecinin mimarı.’ Kendisi inkar ediyor. Şimdi çözüm sürecinin mimarıysa Kürt sorunu yoktur diyen kim. Çözüm sürecinin mimarıysa masal falan diyen kim. Çözüm sürecinin mimarıysa izleme heyetine izin vermem diyen kim. Çözüm süreci tek taraflı yürümez. Elbette ki bir çözüm niyeti varsa mimarı da iki taraflı olacaktır. Bunu hiçbir zaman inkar etmedik. Güney Afrika örneğini hep verdik. Güney Afrika’da çözüm tek taraflı olmadı. Nobel barış ödülünü sadece Mandela almadı. Burada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tek sözümüz var. O da şudur; bir çözüm süreci var ise sen karşındaki muhatabı tanıyacaksın. Mimarıysan bu işin müteahhidini de tanıyacaksın. Tanımadan olmaz. Bu iyin müteahhidi başkan Öcalan’dır" dedi.

"ERDOĞAN, BAŞKAN ÖCALAN’LA TOKALAŞMAK ZORUNDADIR."

Ayna, "Bu işten bir barış çıkacaksa bir çözüm çıkacaksa, bir ödül çıkacaksa Erdoğan bu ödülü Kürtlerle paylaşmak zorundadır. Bu sürecin sonucunda bir barış ödül olacaksa bu ödülü almak için Erdoğan, Başkan Öcalan’la tokalaşmak zorundadır" dedi.

ERDOĞANI NEDEN KARŞILAMADIKLARINI AÇIKLADI

Dün bir basın açıklaması yayınladıklarını belirten Ayna, "Dedik ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılamaya belediye başkanlarımız gitmeyecek. Merkezi kararımızdır. Nedenini de şöyle açıkladık; bir cumhurbaşkanı olarak dolaşmıyor bir siyasi partinin seçim çalışmalarının yürütücüsü olarak dolaşıyor. İkincisi Kürt sorunu yoktun diyor, masa yoktur diyor, bize bir sürü hakaretlerde bulunuyor. Üçüncüsü çözüm sürecini provoke etmeye, sabotaj etmeye çalışıyor. Diyarbakır’a bugün gelecek diye dün ve ertesi gün geçeceği güzergahlardaki tüm apartman ve evlerin tek tek polis tarafından gezdi. Tek tek her bir evde yaşayan her kişinin nüfus cüzdanları ve kimlik numarası alındı. 12 Eylülde bunlar yaşanmadı" dedi.

SERTİFİKALAR ABDULLAH ÖCALAN FOTOĞRAFININ ÖNÜNDE DAĞITILDI

Törene, Siirt Belediye Eş Başkanları Tuncer Bakırhan Belkıza Beştaş Epözdemir, HDP İl Eş Başkanı Abdullah Çetin, HDP adayları ve kalabalık partili katıldı.

Ölen PKK’lıların resminin açıldığı salonda Abdullah Öcalan’ın büyük fotoğrafının hemen önünde, DBP Siirt İl teşkilatı tarafından ’Argeş Harun’ kod adlı PKK’lı Abdulmecit Aslan isminin verildiği Siyaset Akademisi’nde eğitimlerini tamamlayan 23 kişiye, sertifikaları verildi.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/dbp-es-baskani-emine-ayna-erdogan-ocalanla-tokalasmak-zorundadir-16903
Etiketler: Siirt, Siirt Haberleri