economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Cumhuriyet Halk Partisi (Chp) Yalova Milletvekili Muharrem İnce:

Cumhuriyet Halk Partisi (Chp) Yalova Milletvekili Muharrem İnce:
A- A+ A

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İnce, yargısız infazların yargı yoluyla infaza dönüştüğünü söyledi.

CHP’li vekil Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Edirne’de gerçekleştireceği miting için kente geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu otoban gişelerinde bekleyen partililer arasında yer alan İnce, bir gazetecinin “İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesinin tahliye kararlarına rağmen Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunanların serbest bırakılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna İnce, “AK Parti iktidara gelmeden önce Türkiye’de yargısız infaz konuşulurdu. AK Parti’yle birlikte artık yargı yoluyla infazı konuşuyoruz. Artık yargısız infazlar, yargı yoluyla infaza dönüşmüştür” dedi.

“TÜRKİYE’DE HUKUK, ADALET, YARGI ARTIK AYAKLAR ALTINDADIR”

“HSYK’daki seçimlerde, Anayasa Mahkemesi’nde, Yargıtay’da gazetelerde çarşaf çarşaf, hakimlerin siyasi görüşleri yayınlanır oldu” diyen İnce, şunları kaydetti:

“ ‘Cemaatçiler, sosyal demokratlar, milliyetçiler, hükümet yanlıları’ diye hakimlerin, savcıların isimleri gazetelerde yazılır oldu. Bu utanç verici bir durumdur. İnsanlık adına utanç vericidir, hukuk adına utanç vericidir. Türkiye’de hukuk, adalet, yargı artık ayaklar altındadır. Kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Yani ‘cemaate oh olsun’ böyle bir yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir. Bugün sanaysa, yarın banadır. Türkiye’de bu iktidar döneminde hiç kimsenin güvenliği yoktur. Yarın milletvekillerine bile bunu yapabilirler, bırakın gazetecileri, yurttaşları emin olun ki bu gidiş tehlikeli bir gidiştir. Yargı yoluyla insanları sindirmek isteyenler, insanları hapislerde çürütenler, ‘aldatıldık’ diyerek insanları aldatanlar bir gün mahkeme karşısına, adaletin karşısında yerini alacaklardır. Baskı, zulüm hiç kimseye uzun süreli fayda sağlamamıştır. Yargı mensuplarının da akıllarını başlarına devşirmesini istiyorum. Yani koca koca hakimler, savcılar Anayasa’ya, yasalara uymak zorundadır, vicdanına uymak zorundadır. Orada bir maşa görevini kimse yapamaz, yapmamalıdır ve yargının bu içler açısı halini herhalde bütün yurttaşlarımız görüyordur. 7 Haziran’dan sonra bundan kurtulacağız. Zaten bizim birinci hedefimiz Türkiye’de birinci sınıf bir demokrasiyi, yurttaşların mahkemelerden korkmadığı, bakanın çocuğuyla çöpçünün çocuğunun mahkeme karşısında eşit olarak görüldüğü bir hukuk sistemi bir yargı sistemi hepimizin özlemi.”

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/cumhuriyet-halk-partisi-chp-yalova-milletvekili-muharrem-ince-25165
Etiketler: Edirne, Edirne Haberleri