economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Chp'li Tezcan: “Cumhurbaşkanı Siyasetin Merkezinde Olmak İstiyor“

Chp'li Tezcan: “Cumhurbaşkanı Siyasetin Merkezinde Olmak İstiyor“
A- A+ A

AYDIN (İHA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasetin merkezinde olmak istediğini söyleyerek, “Ama biz ısrarla Cumhurbaşkanlığı makamının hala bu tartışmaların dışında kalması konusunda sorumlu davranışı herkesten bekliyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kuşadası’nda akademisyen ve partililerle toplantısı devam ederken, toplantıyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun İzmir’e Başbakanlık ofisi açma yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi. Tezcan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakan’ın bütün yetkilerini kullandığı için Ankara’daki Başbakanlığa Cumhurbaşkanı fiilen el koymuş durumda. Onun için de Başbakan herhalde İzmir’de çocuk bahçesi açma çabası içerisinde. Ankara’daki Başbakanlığı kaptırınca İzmir’de yeni bir başbakanlık alanı açma çabasında. Bunların hepsi garip. Bunların hepsi Türkiye’nin anayasal sistemi ve düzeniyle izah edilebilecek bir şey değil. Gerçekten çalışmak için açıyorsa istediği yerde açabilir ama asıl problem başbakanlığı temsil edemeyen bir Başbakan var ne yazık ki. Fiilen Cumhurbaşkanı şu anda başbakanlık görevini yapıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı sıfatına yakışan tutum ve davranışlar içerisinde olmadığını savunan Tezcan, şunları söyledi:

“Sayın Recep Tayyip Erdoğan sıfatı Cumhurbaşkanı olmakla beraber, anayasada tarif edilen Cumhurbaşkanlığı sıfatına yakışan tutum ve davranışlar içerisinde değil. Cumhurbaşkanlığı seçimleri bittikten sonra artık bizim muhatabımız Başbakan’dır, hükümettir. Çünkü siyasi sorumluluk onun üzerindedir, yetki Başbakan’dadır. Cumhurbaşkanı son dönemlerde ısrarlı bir şekilde hükümetin yetkilerine tecavüz etmede kararlı. Hükümetin yetkilerine tecavüz ederken Başbakan’dan ve hükümetten kendi yetkilerini koruma konusunda ısrarlı ve doğru bir duruş göremiyoruz ne yazık ki. Cumhurbaşkanı bununla da yetinmedi, iki gündür ana muhalefet ve muhalefet partilerine de mitinglerde, meydanlarda sataşmaya başladı. Görülen şu ki, Recep Tayyip Erdoğan siyasetin merkezinde durma konusunda bir ısrar ve kararlılık içerisinde olacak. Orda kaçak saraydan sağa sola her yere sataşma konusunda bir kararlılık içerisinde olduğunu görüyoruz. Bizim arzumuz Cumhurbaşkanlığı makamının bu tartışmaların dışında tutulmasıdır. Devletin ciddiyeti, anayasal düzenin sağlıklı yürümesi, parlamenter demokrasinin sağlıklı yürümesi açısından Cumhurbaşkanlığı makamının tartışma dışı olmasıdır. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı ısrarlı bir şekilde meydanlardan iktidar partisi AKP’ye oy isteyecek bu tutumunu devam ettirir ise ve Cumhurbaşkanı ısrarlı bir şekilde bir parti lideri gibi davranmaya devam ederse mutlaka kendisi siyasetin merkezinde olmayı tercih ettiğinden gerekli cevabı alacaktır. Ama biz ısrarla Cumhurbaşkanlığı makamının hala bu tartışmaların dışında kalması konusunda sorumlu davranışı herkesten bekliyoruz.”

Seçim barajının kaldırılması veya en azından yüzde 3’e indirilmesi gerektiğini söyleyen Tezcan, “Siyasette seçimlere getirilmiş baraj, demokrasiye getirilmiş barajdır. Biz ısrarla barajın kaldırılmasını, en azından makul bir seviyeye çekilmesini, öncelikle kaldırılmasını, sıfır barajın olmasını savunuyoruz. Bu konuda 5 tane kanun teklifi verdik. Yüzde 3’e inebilir, sıfıra inebilir ama Türkiye’de 12 Eylül rejiminin kalıntısı olan bu seçim sistemi ile barajlı seçimle Türkiye gelecekte, doğru demokratik bir çizge siyaset yapma imkanı yakalayamıyor” dedi.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/chpli-tezcan-cumhurbaskani-siyasetin-merkezinde-olmak-istiyor-98606
Etiketler: Aydın, Aydın Haberleri