economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Chp İzmir Milletvekili Mustafa Balbay:

Chp İzmir Milletvekili Mustafa Balbay:
A- A+ A

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saatte 200 km hızla giden frensiz bir araç istediğini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, partisinin 7 Haziran seçim çalışmalarını başlatmak için Yozgat’a geldi. CHP İl Teşkilatını ziyaret eden Balbay, burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemi istemediğini Tayyiplik sistemi istediğini belirten CHP Milletvekili Balbay, “Her şeyi kendine göre istiyor. Erdoğan, iktidarı, muhalefet eleştirir, ülke yönetiminde yarışır. Erdoğan, saatte 200 kilometre hızla gidebilen frensiz bir araç istiyor. Bu başta kendisine yazık eder. Çünkü bütün denetim mekanizmalarının kalktığı, her şeyin tek kişi elinde yönetildiği, altında hiçbir gücün olmadığı bir yönetim sisteminin adı frensiz araçtır. Şimdi bu nasıl mümkün değil ise, ben AK Parti içindeki milletvekillerinin de aklıselim ile bunu cumhurbaşkanına anlatmaları gerektiğini düşünüyorum. Dünyanın hiçbir ülkesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği gibi bir model yok. Amerika’da, Amerika’nın Ankara büyükelçisi aylardır gelemedi çünkü Obama atamış senato onaylamamış, aylarca beklendi ondan sonra gelebildi. Ama Erdoğan yaptığı işi onaylamayan meclisi fesih etme yetkisi istiyor. Bunu bir muhalefet partisi milletvekili olarak değil bu ülkeyi çok seven, bu ülkede yaşamaktan başka hiçbir düşüncesi olmayan bir milletvekili olarak söylüyorum. Bu sistem, değil Türkiye, dünyanın hiçbir ülkesinde yararlı olacak bir sistem değil. Frensiz araç olur mu? Bir denetim mekanizmasının olması lazım. Prangalar dediği önündeki bütün engellerin kalkmasıdır. En iyi yasa kötü uygulayıcının elinde çok kötü sonuç verebilir. En kötü yasa iyi uygulayıcının elinde iyi sonuç verebilir. O yüzden bugünkü parlamenter sistemde sorun olabilir. Bunu iyileştirerek, çözmek iktidarı ile muhalefetiyle bütün milletvekillerinin siyasi partilerin elinde. Eğer bu iktidar demokrasi istiyorsa, bu işi siyasi partiler yasasından başlaması lazım, seçim sisteminden başlaması lazım. Oraları biraz düzenli olursa devamında parlamenter sistemin bir sorunu kalmayacaktır diye düşünüyorum. Özetle sayın Erdoğan başkanlık sistemi değil kendine has bir Tayyiplik sistemi istiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasasız hareket ettiğini söyleyen Milletvekili Balbay, “Anayasa madde 104 derki cumhurbaşkanı tarafsızdır, devlet kurumları arasındaki dengeyi ve uyumu gözetir. Ama ne yazık ki cumhurbaşkanı bütün bunları rafa kaldırmış durumda. Şuanda Türkiye’nin 12’inci cumhurbaşkanı Anayasasız hareket ediyor. Mevcut anayasayı tanımıyor. Her şeyden önce yakın gelecekte bir iktidarı kullanma sorunu ortaya çıktığında Erdoğan’ın da kendisine zarar verebilecek bir durumdur. 12 Eylül 2010’ki referandumda HSYK gelecek her şey demokratik olacak, yargı daha bağımsız olacak diye değişiklik yaptılar. 3 yıl sonra HSYK darbeci organları dediler pişman olduk dediler. Ben sayın Erdoğan’ın ve AK Parti milletvekillerinin pişman olacakları bir sürece girmemelerini bir yurttaş olarak bir milletvekili olarak öneriyorum. Erdoğan’ın meydanlara çıkıp seçim gezilerine başlaması da gerçekten tam bir kuralsızlık, anayasaya aykırı bir durum. Sayın Davutoğlu o zaman bu durumda bir kamu kuruluşunda başbakanlık memuriyetindeki görevli mi? diye bir soru akla geliyor, çarpık bir tablo. Bu çarpık tabloyu 7 Haziran’da halkımızın seçmenimizin dikkatle gözleyeceğini ve düzelteceğini düşünüyorum. Artık yepyeni bir iktidar, gerçekten halka doğruları söyleyen bir iktidar dönemi gelmiştir biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak buna hazırız diyorum” şeklinde konuştu.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/chp-izmir-milletvekili-mustafa-balbay-75445
Etiketler: Yozgat, Yozgat Haberleri