economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Başbakan Davutoğlu Osmaniye'de Bahçeli'yi Yuhalatmadı

Başbakan Davutoğlu Osmaniye'de Bahçeli'yi Yuhalatmadı
A- A+ A

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 1944 yılında 146 Azeri’yi Ruslara teslim edip öldürülmelerini sağlayan İsmet İnönü’nün izinde olduğunu belirterek, “Suriye’de hac yolunu bekleyen Türkmenleri ’geri vereceğiz’ diyorlar, verdirir miyiz? Şimdi, şuan Bahçeli’den açıklama bekliyoruz, ‘Türkmenleri vermeyiz demedi” ifadelerini kullandı.

Partisinin düzenlediği mitingde halka seslenen Başbakan Davutoğlu, adeta sevgi seliyle karşılandı. Davutoğlu’nun konuşması sık sık sloganlar ve tezahüratla kesildi.

AK Parti Hükümeti’nin iktidara geldiği 2002 yılıyla bugünü kıyaslayan Başbakan Davutoğlu, sıfırladıkları IMF borçlarını ve ülkenin yaşadığı bozuk ekonomili dönemi hatırlattı. “Onlar konuşur AK Parti yapar” diyen Başbakan Davutoğlu, şuan insansız hava aracı üretebildiklerini ve 2023 yılında yüzde 100 yerli üretim milli savaş uçakları üreteceklerini müjdeledi.

“KİMSENİN YUHALANMASINA İZİN VERMEYİZ”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin doğduğu şehir Osmaniye’de 2002 yılında doğalgaz, üniversite, nitelikli yataklı hastane ve MR gibi basit bir cihazın bile olmadığına dikkat çeken Davutoğlu, şuan kentte 3 atık su arıtma tesisi olduğunu ve organize sanayi bölgesinde 11 bin 500 kişinin çalıştığını anlattı. Vatandaşların Bahçeli’yi yuhalaması üzerine Başbakan Davutoğlu, “Biz eleştiririz, sesimizi yükseltiriz ama kimseye hakaret edilmesine, yuhalanmasına da izin vermeyiz. Oğuz Türklerinin adabı, terbiyesi budur” diye konuştu. Davutoğlu, Osmaniye’nin 2002 yılında 900 bin dolar olan ihracatının bugün 90 milyon dolara ulaştığını dile getirdi. Davutoğlu, kentin, ulaşım merkezi haline geleceğini vurgulayarak hızlı tren ve büyük tünel projelerinin tamamlanacağını ifade etti.

“TÜRKLÜĞÜMÜZ, BAĞIMIZI KİMSEYE SINATMAYIZ”

Milliyetçilik iradelerinin sınandığını söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Türklüğümüzü, geçmiş tarihimizle olan bağımızı kimseye sınatmayız. Bizim sabrımız da, eylemimiz de, idealimiz de bellidir” dedi. Moğolistan’da bulunan Orhun Anıtlarını restore edip 14 kilometre yol yaptıklarını, Sultan Sencer Hanın mezarı dahi yokken devasa bir türbe yaptırdıklarını anlatan Başbakan Davutoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sultan Murat Hüdavendigar’ın Kosova’da türbesiyle kimse ilgilenmedi, gidip türbenin tamiratını kim yaptı? İşte, Sultan Murat Camisi çökmek üzereydi, biz gelene kadar sahipsizdi. Kim yaptı? Ecdat yadigarı her şeye sahip çıktık. Şimdi de Hür Baba türbesini yaptırıyoruz Budapeşte’de. 3 sene önce Myanmar’da, Arakan’da zulüm başladığında Myanmar’a Büyükelçi tayin ettik. 1. Dünya Savaşı sırasında orada 6 bini aşkın şehidimiz vardı. Hepsinin tek tek mezarlarını bulduk. Bizim milliyetçilik anlayışımız, Türkiye milliyetçiliğidir.”

“SONUNDA MİLLETİN ADAMI KAZANDI”

Türkiye’yi ilk 10 devlet arasına koymayı hedeflediklerini anlatan Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “CHP ne yapmak istiyor, HDP, MHP ne yapmak istiyor? Tek hedefleri var AK Parti’yi durdurmak. Gezi Provokasyonu yaptırdılar, durdurabildiler mi? 17-25 Aralık’ta paralel cephe harekete geçti, durduk mu? 30 Mart öncesinde paralelciler, bizim güçsüz olduğumuz yerde karşımızdaki kim güçlüyse onu desteklediler. Karşılarında 1 yiğit adam vardı, milletin adamı vardı. Sonunda ne oldu, milletin adamı kazandı değil mi?”

AYDINLAR TUTUKLANDI

3 Mayıs Türkçülük Gününe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3 Mayıs 1944 de aralarında Nihal Atsız, Fikret Erdoğdu ve Alparslan Türkeş’in de bulunduğu 165 aydının CHP tarafından hapishaneye konulduğunu anımsattı. Öte yandan, o dönem CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün Azerbaycan’dan gelen 146 Azeriyi Ruslara teslim ederek ölmelerine göz yumduğunu anımsatan Başbakan Davutoğlu, “Rusya baskısıyla 165 genç üniversiteli tutuklandı, 146 Azeri de şehit edildi. Bahçeli’ye sorduk, böyle bir CHP ile nasıl çatı aday peşinde koşarsın diye. Şimdi de seçim sonrası koalisyon hesapları içindeler” diye konuştu.

“KILIÇDAROĞLU AYNEN İNÖNÜ GİBİ TESLİM EDER”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Suriye’den gelenleri geri göndereceğiz” açıklamasını hatırlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Biz buraya Oğuz Boyları’yla gelirken bir kısmımız Toroslara gitmiş, bir kısmı Osmaniye’de kalmış, bir kısmı da hac yolunu korumak için Suriye, Halep’e gitmiş. Mazlumu zalime vermek Oğuz öğretisinde var mı? Yetimleri zalime verir miyiz? Bu bizim töremizde var mı? Kılıçdaroğlu aynen İnönü gibi teslim eder. Şimdi aynı o zaman Azerileri teslim ettikleri gibi şimdi de Suriye’den gelen hac yolunu bekleyen yiğitleri ‘Geri vereceğiz’ diyor. Verdirir miyiz? Bizim inancımız, kültürümüz bu. Şimdi şuan Bahçeli’den açıklama bekliyoruz. ‘Türkmenleri vermeyiz’ demedi. Bizim kapımıza gelen kim olursa olsun, ister Müslüman ister Hıristiyan, ister Türkmen, ister Arap, ister Kürt, ister Şii, ister Alevi. Kim olursa olsun onu korumak bizim inancımızın, töremizin bir gereğidir.“

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/basbakan-davutoglu-osmaniyede-bahceliyi-yuhalatmadi-42738
Etiketler: Adana, Adana Haberleri