economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bakan Şimşek Batman'da

Bakan Şimşek Batman'da
A- A+ A

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Petrol zengini olsanız da işsizliği bitiremezsiniz" dedi.

Şimşek, Batman’da İş-Kur’un düzenlediği ’Bin genç, bin işveren istihdam projesi’ açılış töreni ve defterdarlığın düzenlediği vergi rekortmenleri ödül töreninde konuştu.

Batman Üniversitesi Merkez kampüsü konferans salonundaki törende konuşan Bakan Şimşek, Türkiye’de vergilerin yüksekliğinin ithal ürünlerde olduğunu ve toplanan vergilerin eğitime harcandığını söyledi. Türkiye’de bazı ürünlerde vergi yükünün yüksek olduğunu belirten Bakan Şimşek, "Otomotiv, benzin, motorin, alkollü içecekler, sigara ve cep telefonlarında vergi yükü yüksek bunların ortak özelliği ithal olmasıdır. Türkiye’de satılan her 10 arabadan 80’i ithaldir. Bu politikaların bir sebebi var biz bu alanlarda vergi topluyoruz fakir fukaranın iyi eğitim alması için harcıyoruz" dedi.

İstihdamın olması için istikrar, reform ve refah artışı gerektiğini ifade eden Bakan Şimşek, petrol zengini olunsa bile işsizliğin bitmeyeceğini söyledi. Bakan Şimşek, "Petrol zengini olsanız dahi işsizlik problemini çözemezsiniz. Bakın etrafınıza çözemiyorlar ama hiç petrolünüz olmazsa bile akılcı politikalar uygularsanız siz işsizliği azaltırsınız. Türkiye bu noktada da bir başarı örneğidir. 2002’ye kadar hükümetlerin ortalama ömrü 15 aydı 15 ayda ne yapabilirsiniz? 15 ayda siz ancak tebrik ziyaretlerini yapabilirsiniz. 15 ayda 2023’ten bahsedebilir misiniz, 2050’lerden bahsedebilir ve o vizyonları ortaya koyabilirsiniz, koyamazsınız onun için istikrar çok önemlidir" diye konuştu.

"300’DEN FAZLA MİKRO REFORM YAPACAĞIZ"

Türkiye’nin şuanda büyük bir reform programı başlattığının belirten Bakan Şimşek, "Şimdi bizim hükümetimizde özelikle istihdam problemini çözmek için cari açığı daha da yönetilebilir bir düzeye çekmek için orta gelir tuzağına girmemek için Türkiye şuan da çok büyük bir reform programı başlattı. Ve biz 25 dönüşüm alanında bin 300’den fazla mikro reform yapacağız. Bu reformların arkasında çok güçlü bir irade var. Ekonominin bütün alanlarına ilişkin çok kapsamlı bir reform çalışması var ve bunu hızlı bir şekilde uygulayacağız" şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek konuşmasının ardından STK temsilcileri ile iş adamlarına sertifika ve plaket verdi.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/bakan-simsek-batmanda-94023
Etiketler: Batman, Batman Haberleri