economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bakan Güllüce: “Siyasi Kurnazlıkla İktidar Olunamayacağını 60 Senede Öğrenemediler”

Bakan Güllüce: “Siyasi Kurnazlıkla İktidar Olunamayacağını 60 Senede Öğrenemediler”
A- A+ A

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İzmir Kordon’daki yapılaşmayla ilgili siyasi kurnazlık yapıldığını belirterek, “Kat yüksekliğiyle bina yüksekliği mahsustan karıştırılıyor. Siyasi kurnazlıkla iktidar olunamayacağını 60 senede öğrenememişler” dedi.

Bakan Güllüce, Maltepe’de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’de kentsel dönüşümün çığ gibi büyüdüğünü belirten Güllüce, “Muhalefetin liderleri varsın ‘kentsel dönüşüm, rantsal dönüşüm’ gibi laflar etsinler. Ama hangi partiden olursa olsun belediye başkanları gelin birlikte kentsel dönüşüm yapalım. Liderleriniz ona ‘rantsal dönüşüm’ dese de bazılarınız başladınız. Sizleri tebrik ediyorum. Bütün belediye başkanlarını kentsel dönüşüme başladığı için tebrik ediyorum” dedi.

İzmir Kordon’daki yapılaşmayla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Bakan Güllüce, “Orada kat yüksekliğiyle bina yüksekliği mahsustan karıştırılıyor. Bu bir siyasi kurnazlık. Siyasi kurnazlıkla iktidar olunamayacağını 60 senede öğrenememişler. Siyasi kurnazlıklarla, kelime oyunlarıyla iktidar olunmaz, yönetim de olunmaz, devlet de yönetilmez. 1960’da darbe yaptırtmalarına rağmen iktidar olamadıklarını bilmeleri lazım. Yönetmelikte bir bina 3 metredir, 3,5 metre olacak demiş. 18 metreyi sınırlamış ama. Vatandaşın kafasını çelerek kendi yanlışlarını bakanlığa atmaya çalışıyorlar, vatandaş da bunu biliyor. Bu tip laf oyunlarıyla teknik şeyleri laf oyunlarına getirmenin anlamı yok. Can sıkıcı bir şey. Kurnazlıklarla devlet yönetilmez, kurnazlıklarla vatandaşın kafasını çelerek, vatandaşla eksik bir kelime, fazla bir kelime ana hattın üzerine koyarak kafasını çelerek devlet yönetilmez. Biraz daha ciddi olmak lazım ve vatandaşın karşısında doğru lafları konuşmak lazım” diye konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME CESARET EDEN BELEDİYE BAŞKANLARINI ALKIŞLAMAK LAZIM”

Bakan Güllüce bir basın mensubunun, “Kentsel dönüşüm çalışmaları start aldığından beri Türkiye genelinde kaç tane yapı sağlam bir şekilde oluşturuldu?” sorusu üzerine de, “Türkiye’de kanun çıkarken bu kadar hızla çoğalacağını ben ümit etmiyordum. Çok zor bir iştir bu. Bunu yapan belediye başkanlarını alkışlamak lazım. Hangi siyasi partiden olursa olsun kentsel dönüşüme cesaret eden, bunu yapmaya kalkan belediye başkanlarını alkışlamak lazım. Zor bir şey, kolay değil. Ama Türkiye’de benim beklediğimden daha hızlı ilerliyor. Birçok alanda şuanda çatır çatır kentsel dönüşüm ilan ediliyor, binalar yapılıyor, vatandaşa teslim ediliyor. Biz kentsel dönüşüm bittiğinde 3 milyar enerjiden tasarruf etmiş olacağız. Faydaları sayılamayacak kadar iyi, çok. Deprem riskini azaltıyorsunuz, modern, çağdaş, yeni Türkiye’ye uygun şehir oluşturuyorsunuz, enerji tasarrufu sağlıyorsunuz. Enerji tasarrufu sağlamak demek bütçe açığını azaltmak demek, dışarıya dövizi az vermemiz demek, aş demek, iş demek” şeklinde konuştu.

Güllüce, son olarak muhalefete yönelik eleştirilerini sürdürerek, “Bu kurnazlıkla hep iktidar olacağını sandığı için 60 senedir iktidar olamadılar, olamayacaklar 600 senede de olamazlar. Bu millet kurnazlığı değil, iş yapanı alkışlıyor” dedi.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/bakan-gulluce-siyasi-kurnazlikla-iktidar-olunamayacagini-60-senede-ogrenemediler-15402