economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bakan Eroğlu: ''İzmir'e Hizmet Etmek Benim İçin İbadettir''

Bakan Eroğlu: ''İzmir'e Hizmet Etmek Benim İçin İbadettir''
A- A+ A

AK Parti İzmir Milletvekili Adayı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Menderes’te sivil toplum kuruluşları ve muhtarla bir araya geldi. Bakan Eroğlu, “İzmir’e hizmet etmek benim için ibadettir. Burada güzel işler yapacağız’’ dedi.

Seçim çalışmaları için aday olduğu İzmir’e gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Menderes ilçesinde kahvaltılı toplantıda muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. Toplantıya Bakan Eroğlu’nun yanı sıra AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, AK Parti Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, 46 muhtar ve sivil toplum kuruluş yöneticileri katıldı. Akrabalarının ve Ordulu hemşehrilerinin İzmir’de ve Menderes’te yaşadığını dile getiren Bakan Eroğlu, ’’Bende İzmir’den aday olmaktan mutluyum. Çünkü İzmir’e hizmet etmek, gerçekten benim için bir ibadettir. İnşallah buraya güzel hizmetler yapacağız. Bizim kültürümüzde bir yere eli boş gidilmez. Tabi size Afyon’dan kaymaklı lokum getirecek halimiz yoktu. Size heybemiz dolu olarak geldik. Bizim bakanlığımız Türkiye’de en büyük yatırımları yapan bakanlıktır. İzmir’e gereken en büyük ehemmiyeti vereceğiz. Zaten hükümet olarak da İzmir’i seviyoruz. İzmir’e şu ana kadar 28 milyar liralık yatırım yaptık. Tabi daha yapılacak çok hizmet var. Biz buraya gelirken hazırlık yaptık. İzmir’e neler yapabiliriz diye. Tabii daha önce vaad edilmiş 35 proje vardı. O sözümüzdür bir kısmı yapıldı bir kısmı da yapılacak. Ayrıca 466 tane proje ile geldik. Toplan 501 proje ile inşallah İzmir’de destan yazacağız. İzmir’e ne yapılsa azdır. İzmir Ege’nin batıya açılan kapısıdır. İzmir sadece Ege’nin değil, bizim hedefimiz dünyanın incisi yapmak” dedi.

“MENDERES’İ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Menderes’in her olanağının olduğunu dile getiren Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

“Menderes’in denizi var, ormanı var. Menderes’in yüzde 80’i bakanlığımızla ilgili. Allah nasip ederse Menderes çok güzel bir ilçe olacak. 4-5 yıl sonra kimse Menderes’i tanıyamayacak. Tahtalı Havzası var. Daha önce İSKİ Genel Müdürlüğü yaptım. Bakanlığın özel hüküm belirleme yetkisi var. Telefonla talimat verdim. Tahtalı özel hüküm belirleme çalışmalarına başlayacağız. Ağaçlandıracağız. Muhteşem bir planla Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çok güzel şehircilik açısından güzel bir düzenleme yapacağız. Vatandaşın mağduriyetini gidereceğiz. Bu konuda çalışmalara başlayacağız. DSİ Müdürü de burada. Dere ıslahlarını aslında İzmir Büyükşehir Belediyesi yapması lazım. Dereleri de estetik şekilde yapacağız. Menderes mesirelik alan ihtiyacını ormandan yeteri kadar karşılayacağız. Siz yeri belirleyin Orman Bölge Müdürümüz bunu kurmaya başlayacak. Vatandaşımız çoluğu çocuğuyla eğlence yeri olsun. İzmir’in nefes alacağı denize gireceği alan olacaktır. Ekonomik açıdan da Menderes’e getirisi olacaktır. Hayvanlar için barınağı belediyemizle birlikte yapacağız. Büyükşehir Belediye başkanının yapacağı yer yok. Ormandan yer vereceğiz. Tedavi ve rehabilitasyon merkezi kuracağız. Biz ormanları halkın kalkınması için mahallelerin kalkınması için talimat verdik. Orman mahalleleri ormancıların hasmı değil hısım olacak talimatı verdik. Orman içindeki deliceler var. Kura çekeceğiz. Kura ile belirleyeceğiz. Kaç tane zeytin ağacı düşüyorsa vatandaşa vereceğiz. 3 yıl bakımı bize ait geliri size ait olacak.”

“BİZ GELENE KADAR KÜÇÜK MENDERES HAVZASINA BİR ÇİVİ ÇAKILMAMIŞ”

“Biz gelene kadar Küçük Menderes havzasına bir çivi çakılmamış” diyen Bakan Eroğlu, “DSİ Genel Müdürü olduğumda çok üzüldüm. Beydağ, Bayındır, Ilgaz, Zeytinova, Ödemiş barajlarını yapıyoruz. Tüm dereleri ıslah ettik. Köprüleri yaptık. Köprüleri zarif tarihi eser gibi yapacağım. Bizim anlayışımız katılımcı anlayış. İnşallah dere ıslah projelerini hazırlayacağız. Vatandaşın talebini yerine getireceğiz. Her projeyi mutlaka vatandaşa soralım. Bir istediğiniz var mı diye. İstanbul Moda burnunda arıtma tesisi yaptık. Vatandaş müsaade etmez diye düşündük. Vatandaşlar mektup yazdım. Ben 6 ayda bir göreceğim. Siz her gün göreceksiniz. 6 proje hazırladık. Hangisini istersiniz diye sorduk. İlk defa devlet dairesi bize soruyor dediler şaşırdılar. Dediler ki burayı yeşillendir. Korkuluklar böyle olsun. Korkuluk tipini de sorduk. Modelini de onlar seçtik. Çünkü size çok değer veriyoruz. Yeni bir anlayışla herkesin fikrini alan herkesi kucaklayan bir anlayışla güzel hizmetler yapacağız. Amaç arkada hoş bir seda bırakmak. Şunu unutmayın insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” dedi.

“GEZİ SADECE AĞAÇ MESELESİ DEĞİLDİ”

Bakan Eroğlu, daha sonra AK Parti Menderes İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Eroğlu, budada yaptığı konuşmada, Türkiye’de muhteşem bir dönüşüm olduğunu, sadece su değil, evlerde yanan 4 ampulden birinin Bakanlığın getirdiği temiz enerji ile yandığını, yoksa Türkiye’nin elektriksiz kalabileceğini söyledi. Eroğlu, 60 yılda 26 milyar kilovat saat olan hidroelektrik potansiyelini, 10 yılda 84.5 milyar kilovat saate yükselttiğini belirtti.

Gezi olaylarında da değinen Bakan Eroğlu, ’’Ben Türkiye’ye 100 milyar lira harcama yaptım Türkiye’ye. İki bin 500’den fazla dev eseri Türkiye’ye kazandırdık. Gezi hadisesinde ben çok iyi biliyorum, Taksim’de trafik problemi vardı. Trafiği alttan vererek Taksim’i yayalaştırma projesinde Taksim’i bilenler Gezi Parkı’na doğru dar olduğu için vatandaşın talebi tamamen orayı bir metre genişletelim vatandaş daha rahat gitsin gelsin diye. Çünkü birbirleri ile çarpışıyorlardı. Bende İstanbul Teknik Üniversitesi’nde hocalık yaptığım için biliyorum. Neticede orada 4 tane ağaç bir yere taşınmış. 5-6 tane çalı da kesilmiş. Yani toplamda 10 tane bile yok. Ama bundan dolayı kıyamet kopardılar. Ben o zaman twitterdan yazıyordum ‘Biz 3 milyar fidan diktik. Gelin beraber fidan dikelim’ dedikçe diyorlardı ki, ‘Bu ağaç meselesi değil, hala anlamadın mı hoca.’ Anladık da anlamayanlara anlatalım bu ağaç meselesi değil. Türkiye’nin hızla yükselişinin IMF’ye olan borcunun ödenmesiyle hakikaten millet düşmanlarının Türkiye’nin önünü kesmek için yaptıkları bir hareket olduğunu herkes anlasın diye onu yazıyordum” şeklinde konuştu.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/bakan-eroglu-izmire-hizmet-etmek-benim-icin-ibadettir-62504
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri