economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bakan Eker Ve Yılmaz'dan Diyarbakır Barosu'na Ziyaret

Bakan Eker Ve Yılmaz'dan Diyarbakır Barosu'na Ziyaret
A- A+ A

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır Barosu’nu ziyaret etti.

Bakanlar Eker ve Yılmaz’ı Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi kapıda karşıladı. Baro Başkanı Elçi, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Eker, birden fazla insanın yaşadığı yerde görüş ayrılıklarının olabileceğini ve kişilerin birbirine tahammül edebildiği sürece farklı görüşlerde olmanın gayet normal bir durum olduğunu söyledi. Bakan Eker, Diyarbakır’ın kalbinde barışın olduğunu ve kentin bunu başarabilecek kapasitede olduğunu vurguladı.

Eker, önümüzde ki seçimlerden sonra, halkın şimdiye kadar darbelerle oluşturulmuş Anayasaları bir kenara bırakarak kendi iradesiyle temelini atacağı bir Anayasaya kavuşacağını umduğunu ifade etti. Bakan Eker, "İnsanların görüşlerinin farklı olması doğal. Bir istatistik kaidesi ile söylüyorum, popülasyonun olduğu yerde varyasyon olur. Eğer bir yerde birden fazla birey varsa bu yerde farklılıklar olur. Bu şehrin kalbinde barış var dolayısıyla herkesten her yerden daha fazla bunun kültürüne derinliğine sahip bir şehirdir. Bundan sonra da devam edecek. Benim temennim ilk defa bu şehirde bu seçimde Türkiye şunu görür, bugüne kadar 1924 Anayasası’ndan sonraki bütün anayasalar maalesef darbe ürünüdür. Darbe ürünü askerlerin eliyle veya askerlerin seçtiği insanlar tarafından danışma meclisinde yapılmıştır. Hala yönetildiğimiz anayasa da maalesef öyle bir anayasadır. Ve inşallah Türkiye kendi sivil toplumun ve sivil toplum temsilcilerinin parlamenter oluşturduğu, inşa ettiği, yazdığı bir anayasaya kavuşur. Ben önümüzdeki seçimlerin buna yoğunlaşmasını buna vesile olmasını temenni ediyorum. Sonuçta biz bunu temin edersek o zaman hepimiz geleceğe doğru sorunlarımızı da çözeriz. Kavga etmeden çatışmadan vuruşmadan, farklılıklarımızı da tölere edip bunu bu şekilde refah bir toplum inşa etme imkanımız olur. Baro bu konuda önemli fonksiyonları olan bir kurum" dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da, 7 Haziran seçimlerinin çok önemli olduğunu belirterek, herkesin duyarlı davranmasını istedi.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/bakan-eker-ve-yilmazdan-diyarbakir-barosuna-ziyaret-50894