economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Avrupa Birliği Bakanı Ve Başmüzakereci Volkan Bozkır:

Avrupa Birliği Bakanı Ve Başmüzakereci Volkan Bozkır:
A- A+ A

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, ABD başkanının 24 Nisan’da konuşma yapacağına dikkat çekerek, “Dünyada bu kadar büyük sorunlar varken, bölgemizde alevler etrafı sarmışken, Türkiye gibi 12 yıldır ekonomik istikrar içinde olan bir ülkeyi rencide edebilecek bir kelimeyi ABD başkanının kullanmayacağını tahmin ediyorum" dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaretinin ardından Orhangazi, Ulucami, Kozahan ve Tarihi Hanlar Çarşısı’nı gezdi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Bozkır, “Papa’nın böyle bir açıklamayı yapmaması daha doğru olurdu. Ben bunun düzeltileceğine inanıyorum. Avrupa Parlamentosu kararının Türkiye bakımından hiçbir bağlayıcılığı ve geçerliliği yoktur. Orada hiçbir fikrin gerçeklerle buluşmasını tehlikeye atacak mekanizma vardır. Daha önce 1987 yılında Avrupa Parlamentosu’ndan böyle bir karar çıktığında konu Avrupa Adalet Divanı’na götürülmüştür. Adalet Divanı siyasi bir kararın, hukuki sonucu olmayacağı şeklinde 2003 yılında bir karar vermiştir. Avrupa Parlamentosu’ndan bundan sonra ne kadar karar çıkarsa çıksın, adalet divanı kararıyla hiçbir hukuki sonucu olmayacaktır” diye konuştu.

“ABD BAŞKANI KONUŞMALARINDA DEĞİŞİKLİK YAPMAYACAKTIR”

ABD başkanının 24 Nisan’da konuşma yapacağına dikkat çeken Bakan Bozkır, “Bu konuşma sırasında daha önceki ifadelerinde bir değişiklik yapacağına inanmadığımı ifade etmiştim. ABD dünyanın süper gücüdür. ABD sadece iç sorunlarıyla ilgilenmesi mümkün olmayan bir yapıdadır. Türkiye de ABD’nin bir model ortağıdır. Gerçekten dünyada bu kadar büyük sorunlar varken, bölgemizde alevler etrafı sarmışken, Türkiye gibi 12 yıldır ekonomik istikrar içinde olan bir ülkeyi rencide edebilecek bir kelimeyi ABD başkanının kullanmayacağını tahmin ediyorum. 2 gün içinde bir değişiklik olmamasını bekliyorum. Eğer bir yanlışlık olsaydı ve bu kelime kullanılsaydı, o zaman bölgemizde bütün dünya barışını tehdit edecek ve Türkiye ile ABD ilişkilerini zedeleyecek bir durum olurdu. Ancak ABD’nin bu yola tevessül etmemesinden mutluluk duyarım” açıklaması yaptı.

“ERMENİSTAN TÜRKİYE’NİN UZATTIĞI DOSTLUK ELİNİ SIKMALIDIR”

Bozkır sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bin yıl birlikte yaşadığımız Ermeni kardeşlerimizle yola devam etmek istiyoruz. Bin yıl geriye giden bir tarihimizi 1915 olaylarına kilitlemek ve tarihi yargılamak doğru olmayacaktır. Bazı acılar yaşanmıştır. Biz bu acılara şahitlik etmiş devletiz. Bu acıların anılmasını yadırgamıyoruz. Bu acıları paylaşıyoruz. Ama bunu bir anda soykırım kelimesine hapsetmek, tarihi yargılamak ve yanlış yöne sevk etmek olacaktır. Türkiye gerçekten Ermenistan’ın haritada gösteremeyecek kişilerle bu olayın olayını değerlendirilmesine karşıdır. Üçüncü şahıslar aradan çekilmelidir. Ermenistan, Türkiye’nin uzattığı dostluk elini kabul edip, sıkmalıdır. Bu şekilde Ermenistan Türkiye’nin oluşturacağı manevi değerlerden mahrum olmaması gerekiyor. Türkiye’den toprak talep eden bağımsızlık durumunu gözden geçirmemelidir. Türkiye’nin kimseye verecek bir karış toprağı yoktur. Biz bu şekilde uzattığımız dostluk elini bütün komşularımızın sıkmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/avrupa-birligi-bakani-ve-basmuzakereci-volkan-bozkir-62756
Etiketler: Bursa, Bursa Haberleri