economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Ak Parti'li Temurci: “Ak Parti Olmadan Bu Ülkede Hdp Bir Hiçtir”

Ak Parti'li Temurci: “Ak Parti Olmadan Bu Ülkede Hdp Bir Hiçtir”
A- A+ A

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, HDP’nin AK Parti sayesinde siyaset yapabildiğini belirterek, “AK Parti olmadan bu ülkede HDP bir hiçtir. Onun, bugün siyaset yapma nedeni biziz, ona bu kapıları açan biziz” dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Suriçi Grubu Derneği’nin Topkapı Eresin Otel’de düzenlediği programa katıldı. Programa Temurci’nin yanı sıra Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Suriçi Grubu Derneği Başkanı Nedim Abi ile davetliler katıldı.

Burada yapılan açılış konuşmalarının ardından kürsüye davet edilen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Türkiye’de artık kavganın kin ve nefretin yerine sevgi, barış ve kardeşlik hukukun yerini aldığı, gücün ve paranın yerini artık ortak aklın aldığı, kılıç sallamak yerine kalem kullanmanın yaşandığı bir dönemde yaşıyoruz. Devlet-millet ilişkilerini iyileştirmek ve güçlendirmek için çaba sarf eden bir grubun içerisine bulunuyoruz. Bizlerinde burada olmasına vesile olan en önemli olan unsur üçüncü parametre olarak devlet-millet ilişkilerini daha iyiye taşıyabilmek e daha güçlü kılabilmek. Bu anlamda Suriçi Grubu’nun üstlenmiş olduğu misyon gereği bizleri bir araya getirmiş olmasından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından kürsüye davet edilen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “AK Parti devlet ile milleti bütünleştirdi. Biz siyaseti hizmetle bütünleştirdik. Bakın AK Parti’den önce siyasetçinin böyle hizmetle filan alakası yoktu. İnsanlar siyasetçiye şunu söylüyorlardı; ‘siz siyasetçiler şunu yapacağım, bunu yapacağım, diye bir şey yok. Siz bunları yapacağım demelerine bakmayın, siz bu konuşanın en son nasıl bir hizmet yaptığına bakın’ diyorlardı” diye konuştu.

“ESKİ TÜRKİYE YENİ TÜRKİYE’NİN BİR MUCİDİDİR, İCAT EDENİDİR”

Programın onur konuğu AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ise “Eğer bir yeni Türkiye’den bahsediyorsak, aslında demek ki bir eski Türkiye var. Eski Türkiye yeni Türkiye’nin bir mucididir, icat edenidir diye düşünüyorum. Dolayısıyla şunu sormak lazım, eski Türkiye nedir, ne zaman başlamıştır, biz niye yeni Türkiye diyoruz. Eğer bunlara cevap bulabilirsek gerçekten bizim buraya çağırılışımızın amacı benim için yerine getirilmiş olur. Tabi ne zaman başladı sorusu bazıları şunu diyebilir; işte 1961 Anayasa’sını konuşuyoruz, dolayısıyla 1960 darbesi Türkiye’de eski Türkiye’nin başladığı tarih olarak söylenebilir. 1876’da denebilir, 1839’da denebilir ama benim için tarihsel geçmiş içerisinde eski Türkiye’nin başlangıç tarihi 1908 darbesidir. 1908 darbesi Türkiye’de sadece o darbeyle sınırlı kalmadı. O darbe sonrası bu ülkede farklı gelişmeler oldu” şeklinde konuştu.

Temurci, söylerini şöyle sürdürdü:

“Bir Kurtuluş Savaşı yaşadık ve ondan sonra bir İnönü dönemi yaşadık. Ve hemen ondan sonra 1961 darbesini görüyoruz, 1971’i görüyoruz, 1980’ni görüyoruz, 28 Şubat’ı görüyoruz, 27 Nisan’ı görüyoruz, Geziyi, 17 Aralık’ı 27 Aralık’ı görüyoruz ve devamında yargı darbelerini görüyoruz. Şimdi tabi şunu paylaşmamız lazım, darbe dediğimiz şey sadece Osmanlı’nın son döneminde, sadece Türkiye’de olan bir olay mıdır? Değildir. İşte Diriliş dizisini izliyoruz, orada da darbe görüyoruz. Selçuklu’ya bakıyoruz orada da darbe var. Eski Türkiye sadece iktidarı ele geçirmek için yapılan bir darbe değildir. Milletin değerleriyle mücadele etmenin en üst versiyonudur. Eski Türkiye 28 Şubat bin yıl sürecek diyen insanların Türkiye’sidir. O üniversitelerde, o kapılarda kızlarımızın ikna odalarına nasıl sokulduğunu biz çok iyi biliyoruz. O ikna odalarının olduğu Türkiye’nin adıdır eski Türkiye. Merve Kavakçı hanımın mecliste ‘dışarı, dışarı’ diye tempo tutan sesin adıdır eski Türkiye. Şimdi eski Türkiye’den bahsetmeden yeni Türkiye’den bahsetmenin hiçbir anlamı yok. El açan bir ülkedir eski Türkiye. Gazete manşetleriyle partilerin iktidara getirilip pijamalarla başbakanların karşılandığı bir Türkiye’ydi. Bu ülke yarınından emin değildi. Yarın ne olacak bu ülkede kimse bilmiyordu. Peki yeni Türkiye nedir. Yeni Türkiye anlayışı bizim medeniyetimizde hak ve batıl mücadelesinde hakkın temsil edildiği anlayışın adıdır. Bu benim kişisel kanaatim.”

“AK PARTİ OLMADAN BU ÜLKEDE HDP BİR HİÇTİR”

Temurci, Başkanlık sistemiyle birlikte çözüm sürecinin kalıcı olacağını belirterek, “Kurumsal bir evraka ihtiyacımız var. O evrakın adı yeni bir anayasadır. Önümüzdeki süreçte yeni Türkiye’nin kullanma kılavuzu diyebileceğimizi yeni anayasasını bu millet yazacaktır. AK Parti başkanlık sisteminde önemli bir yol yürüse çözüm süreci Türkiye’de kalıcı olacaktır. AK Parti olmadan bu ülkede HDP bir hiçtir. Onun, bugün siyaset yapma nedeni biziz. Ona bu kapıları açan biziz” ifadesini kullandı.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/ak-partili-temurci-ak-parti-olmadan-bu-ulkede-hdp-bir-hictir-17382