economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay Mardin'de

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay Mardin'de
A- A+ A

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay Aktay, Kürtler’in devletinin Türkiye olduğunu söyledi. Aktay, AK Parti Mardin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Mahalle Başkanları Toplantısı’na katıldı.

Müftülük toplantı salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Aktay, 7 Haziran’da yapılması planlanan genel seçimlerin adil olmasını istediklerini dile getirdi. Aktay, "Bu bölgede tehditler ne yazık ki daha devam ediyor. Kaç tane insanın tehdit edildiğini biliyorum. Tehdidin ispatı da geliyor. Buda vahim bir durum tabi. Bizim buna karşı ayrı bir tavır koymamız gerekiyor" dedi.

Yapılan çalışmaları ve özellikle Kürt sorunun çözümünün vatandaşlara iyi anlatılması gerektiğini ifade eden Aktay, "Biz Kürt sorununu fazlası ile çözdük. Bugün devlet televizyonu en kaliteli Kürtçe yayını yapıyor. Kürdün kültürünü en otantik şekilde korumak misyonunu şu anda devlet yüklenmiş durumda. Kürt siyaseti yaptığını iddia eden çevrelerin televizyonlarına bir bakınız. Onların kullandığı Kürtçeye bakınız. Kürtçeyi Kuşa çeviriyorlar. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde Öz Türkçecilik adına Kemalistler bir Türkçe üretmeye çalıştılar. Türkçe’nin içindeki Osmanlıca Arapça ve farsça kelimeleri yok etmek. Kimsenin bilmediği kelimeler uydurdular ve buna Türkçe dediler. Sadece Kürtleri değil Türkleri de asimile etmeye çalıştılar. Şimdi aynı şeyi Kürt Kemalizmi yapmaya çalışıyor. Kürtçedeki bütün Arapça ve Farsçadaki kelimeleri yok edip sadece sözüm ona öz Kürtçe gibi bir ucube ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Esas Kürtlere asimilasyonu siz yapıyorsunuz be. Açın bakın TRT Kurdi de 7/24 Kürtçenin en güzel örneklerini görebiliyorsunuz" diye konuştu.

Allah’ın ayetlerini esasa alarak bu sorunu çözdüklerini belirten Aktay, "Size diyebilirler ki bu bizim silahlı mücadelemiz sayesinde oldu. Bunu söyledikleri anda ‘utanın, yuh’ diyeceksiniz. Bunu dediklerinde 2001 yılında AK Parti’nin parti programını göstereceksiniz. Bugün ne yapmışsak onlar yazıyor. Bu gün Kürt meselesinde yapılacak her şeyin en iyisini biz yaptık başka hiç kimsede yapamazdı" şeklinde konuştu

Amerika’nın 2016 yılı Başkanlık seçimleri için adaylardan biri olan senatör Rand Paul’un Kürtlerin devletini kurmak için bölgenin sınırlarını yeniden çizeceği vaadine değinen Aktay sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amerikalı bir senatör, başkan adayı demiş ki Kürtlerin de bir devlete ihtiyacı var. Ben de o Kürtlerin devletini kurmak için bölgenin sınırlarını yeniden çizmeye çalışacağım. Başkan olunca bunu yapacağım. Başkan olamayasıca, bir defa kötü niyetli veya coğrafyayı bilmiyor veya Türkiye’yi bilmiyor. Kürtlerin bir devleti var, Kürtlerin devleti Türkiye’dir. Bu hala 30-40 sene öncesine kadar Amerika’da zencilerin beyazlarla aynı otobüse binemedikleri zamanların Türkiye’si zannediyor. Zannediyor ki Türkler ve Kürtler aynı otobüse binemiyorlar aynı ortamlarda yaşayamıyorlar. Bizim en kötü anımızda bile böyle bir ayrımcılık yoktu, olmayacak da. Evvel Allah Amerika’da model oluşturabilecek bir ülkeyiz bu konuda. Amerika daha ayrımcılık yapmamayı yeni öğrendi."

Bazı kesimlerin Türkiye’de yaşanan demokratikleşmenin Avrupa’nın sayesinde olduğunu izlenimlerini vermelerinin yanlış olduğunu dile getiren Aktay, "Hadi Suriye’nin demokrasisiyle ilgilensin bakalım. Suriye’de 400 bin insan katledildi. 10 milyon insan şu an yerinden yurdundan edilmiş durumda. Bunların hiç birisini insan saymıyor Avrupa Birliği. Avrupa Birliği, eğer bugün Kürt ile ilgileniyorsa Kürt’ü çok sevdiği için veya insan haklarına çok düşkün olduğu için Kürd’le ilgileniyor değil. Kürd’le ilgileniyor. Çünkü şu anda çıkarına geliyor. Türkiye’yi zaafa düşürüyor bazıları. Avrupa’da bazı çevreler, Kürd’le onun için ilgileniyor. Çünkü Kürdü kullanmak istiyor. Kullandıkları ölçüde Kürt’le ilgileniyorlar. İşlerine yaramayacağını hissettikleri anda Kürt’e metelik vermezler. Buna inanınız. Ne Kür’te, ne de herhangi bir Ortadoğu insanına metelik bile vermezler" ifadelerini kullandı.

AK Parti İl Başkanı Bahattin Uncu ise çözüm sürecinin sona gelindiğini, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğun bunun için de 400 Milletvekilinin olması için çalışacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti.

http://aygazete.com/siyaset-haberleri/ak-parti-genel-baskan-yardimcisi-aktay-mardinde-73924
Etiketler: Mardin, Mardin Haberleri