economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Yörükler Demre'den Geçti

Yörükler Demre'den Geçti
A- A+ A

Antalya’nın Demre ilçesinde bu yıl ilki düzenlenen Yörük Göçü Şenlikleri renkli görüntülere sahne oldu. Yörüklerin göçü anında havaya ateş edilen ses fişekleri, develeri ve eşekleri kızdırdı, çoban köpeklerini ise kaçırdı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Demre Belediyesi’nin katkılarıyla Demre Yörükler Derneği tarafından Demre’de ilk defa düzenlenen Yörük Göçü, ilk olarak Polis Merkezi önünden, ilçe merkezine doğru temsili göç yürüyüşü ile başladı. Mehter marşı eşliğinde başlayan temsili Yörük Göçü etkinliğinde; ilçede yaşayan farklı boylardaki Yörükler ile diğer il ve ilçelerden katılan Yörük Dernekleri, kendi geleneklerine uygun konseptleriyle renkli görüntüler oluşturdu.

Ak Parti Milletvekili Adayı Mustafa Köse, Demre Belediye Başkanı Süleyman Topcu, Büyükşehir Demre Hizmet Birimi Koordinatörü Veli Sertbaş, Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, Demre Yörükler Derneği Başkanı Mustafa Siviş ve muhtarlar öncülüğünde yapılan kortej geçişleri esnasında birbirinden ilginç görüntüler oluştu. Avcılar Atıcılar Derneği üyelerinin göç esnasında av tüfekleriyle ses fişeklerini ateşlemesi, kortejde bulunan deve ve eşekleri sinirlendirdi, sesten korkan bazı çoban köpekleri ise çareyi kaçmakta buldu.

Temsili Göç sonrası Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Yörükler ve vatandaşlar alanı hınca hınç doldurdu. Halk oyunları gösterisi ile devam eden şenlikte, Yörüklerin bestelediği türküler de izleyenlere güzel anlar yaşattı. Karnaval havasında gerçekleşen şenliklerde vatandaşlar çalınan hareketli müziklerle meydanda oynayarak doyasıya eğlendi.

Yörük Göçüyle ilgili açıklama yapan Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, “Bugün Demre’de kaybolmakta olan Yörük kültürünün yaşatıldığını gördüm. Bu değerleri gelecek nesillere aktarma anlamında çok güzel organizasyonlar oldu. Bu değerlerin yaşaması ve yaşatılması gerekiyor. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Öte yandan Demre’de ilk kez düzenlenen Yörük Göçü şenliğinin geleneksel olarak her yıl düzenleneceği bildirildi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/yorukler-demreden-gecti-46850