economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Uğurluel, Çanakkale Zaferini Kahramanmaraş'ta Anlattı

Uğurluel, Çanakkale Zaferini Kahramanmaraş'ta Anlattı
A- A+ A

AnadoluJet’in Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü nedeniyle düzenlediği AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri projesi, verdiği mücadeleyle ulusal tarihimize damga vurmuş Kahramanmaraş’a konuk oldu. Çanakkale Savaşı’nın bilinmeyen detaylarını aktaran sohbetler; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonu’nda ve Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde iki oturum halinde, halkın ve mülki ve idari yöneticilerin geniş katılımıyla gerçekleşti.

İstiklal madalyasına sahip Kahramanmaraş’ta, gençlere ve halka Çanakkale Savaşı hakkında bilinmeyenleri ve unutulmuş noktaları, cepheyi ve cephe gerisini, Çanakkale’nin dünü ve bugününü ele alan etkinlik, geniş halk katılımının yanı sıra şehrin önde gelen mülki ve idari yöneticilerini de ağırladı.

Kahramanmaraş Valiliği, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin desteğiyle düzenlenen AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri’nin Kahramanmaraş Programı; üniversite öğrencileri için Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikle başladı. Programın üniversite öğrencilerine yönelik kısmına Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Deveci, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. İsmail Bakan ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Kantarçeken katıldı.

Söyleşide bir konuşma yapan Rektör Prof.Dr. Durmuş Deveci; “Çanakkale’de bizler için hayatlarını ortaya koyan atalarımız için bizim de mevcutların ötesini aşacak hayaller kurmamız ve sonra bu hayaller için çalışmamız gerekiyor. Bilimsel ve gerçek anlamda bir üretim için çalışırsak, bunun ödülü hızlı gelişim olacaktır” dedi.

Etkinlikte yapılan çekilişle beş öğrenci AnadoluJet’ten uçak bileti kazandı. Söyleşi sonrasında Tarihçi Yazar Talha Uğurluel ve AnadoluJet ekibi, üniversite yönetimi ile birlikte Ziraat Fakültesi içinde yer alan alana ceviz ağacı fidanları dikti.

Etkinliğin akşam düzenlenen ikinci oturumu Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Söyleşiye; Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, AFAD İl Müdürü Mustafa Gültekin, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya, Türk Hava Yolları İl Satış Müdürü Gürel Tümer, DHMİ İl Müdürü Şah Murat Mutsan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nden Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mehmet Fatih Yanardağ, Ulaşım Dairesi Başkanı Cengiz Şirikçi, Yazı İşleri Daire Başkanı Hasan Balbaba ve Kültür Müdürü Serdar Yakar katıldı.

Tarihimizdeki birlik ve beraberlik ruhunu en iyi hissettiren Çanakkale Zaferi’nin yüzüncü yılı olması nedeniyle bu yıl 18 Mart’ın çok daha derin anlamlar taşıdığını anlatan Tarihçi Yazar Talha Uğurluel; “Türkiye’nin dört bir yanında pek çok kurum ve dernek Zaferin 100. yılında anma çalışmaları yapıyor. İlköğretimden liselere, derneklerden belediyelere kadar herkes büyük bir ilgi ve saygıyla bu zaferi ve kahramanlarını anıyor. Söyleşilerimizde de bu özeni gözlemliyoruz” dedi.

Anadolujet’in bu anlamlı konuda neredeyse bir yıl önce, diğer markalardan çok önce başlamış olmasının gerçekten takdire şayan olduğunu anlatan Uğurluel, şöyle konuştu: “Nitekim gittiğimiz her yerde büyük ilgiyle karşılanıyoruz. Türkiye’de Zaferin 100’üncü yılı için çalışmalara başlayan ilk marka AnadoluJet oldu. Bu çok önemli. Ayrıca AnadoluJet’in uçaklarına Çanakkale Kahramanlarının isimlerini vermesi de çok değerli bir çalışma. Toplumuzda büyük bir farkındalık oluşturuyor. O isimlere karşı duyulan vefa duygusunu anlatmanın daha güzel bir şekli olamaz.”

AnadoluJet’in, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı nedeniyle Çanakkale 2015 - 100. Yıl Koordinasyon Merkezi ile birlikte projelendirdiği Tarihçi Yazar Talha Uğurluel’in anlatımıyla düzenlenen sohbetler kapsamında, Çanakkale Savaşı fotoğraflarından oluşan özel bir sergi katılımcılarla buluştu.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/ugurluel-canakkale-zaferini-kahramanmarasta-anlatti-45982