economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Türkiye'nin İlk Safari Parkı Açıldı

Türkiye'nin İlk Safari Parkı Açıldı
A- A+ A

Türkiye’nin ilk safari parkı, yüz ölçümü ve tür sayısı bakımından Türkiye’de birinci, Avrupa’da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada bulunan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde açıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ilk ziyaretçilerini ücretsiz ağırlayan parkı ve içerisindeki hayvanları görmek isteyen vatandaşlar açılışa yoğun ilgi gösterdi. Çeşitli ülkelerden gelen öğrenci gruplarının gösteri yaptığı açılışta, palyaço ve maket oyunları da sunuldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, açılışta yaptığı konuşmada, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. Daha güzel, daha temiz bir Gaziantep için çalıştıklarını kaydeden Şahin, "Yüce Mevla’mın yarattığı güzellikleri, tüm canlıları, böceğiyle, çiçeğiyle, çocuğuyla beraber, doğayı bozmadan yarınlara taşımak istiyoruz" dedi.

"BİRLİKTE YAŞAYARAK İNSANLARA DERS VERİYORLAR"

Dünyanın sayılı hayvanat bahçelerinden olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde oluşturdukları Safari Park’ta 25 çeşit hayvanın birlikte yaşadığını ifade eden Şahin, şunları söyledi:

"Devesiyle, geyiğiyle, kartalıyla 25 çeşit hayvan burada birlikte yaşıyor. Aslında insanlara da ders veriyorlar. Gönlünüzü geniş tuttuktan sonra, güzel şekilde nasıl birlikte yaşanabileceğini, kafeslere ihtiyaç olmadığını, birbirinin alanına izin verince ne kadar mutlu olduklarını bize gösteriyorlar. Onların bize verdiği dersle daha güzel, daha yaşanabilir bir Gaziantep için çaba gösteriyoruz."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül de çocuklara, "Türkiye’nin geleceğisiniz, teminatısınız. Milli irade sizlere emanet edildi. Sizlere güveniyoruz" diyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun selamlarını getirdiğini söyledi.

Vali Ali Yerlikaya da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak, çocuklardan gelecekte Türkiye’nin ve dünyanın en çağdaş devletleri arasında yer almak için çalışmalarını istedi.

Konuşmaların ardından, açılışa katılan vatandaşlar ve protokol üyeleri hayvanat bahçesi ile Safari Park’ı araçlarla gezdi.

SAFARİ PARK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatıyla yapımına bir yıl önce başlanan Safari Park’ta deveden geyiğe, lamadan kanguruya kadar 25 türde yaklaşık 250 hayvan, doğal ortamlarında serbestçe dolaşıyor. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan ve 150 dönüm arazide inşa edilen parkta vatandaşlar, özel tasarlanan araçlara binerek, hayvanları doğal ortamlarında, arada tel örgüler olmadan görme imkanı buluyor.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/turkiyenin-ilk-safari-parki-acildi-62978