economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Türkiye Kamu-Sen'den 1 Mayıs Çıkışı

Türkiye Kamu-Sen'den 1 Mayıs Çıkışı
A- A+ A

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) Genel Başkanı İsmail Koncuk, 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliklerinde sadece polis müdahalelerinin tartışıldığını ve çalışma hayatının problemlerinin bir kenarda kaldığını belirterek, “Nerede emek, nerede alın teri, nerede dayanışma? Böyle bir anlayışı doğru bulmuyorum” dedi.

Türkiye Kamu-Sen, 1 Mayıs etkinliklerine ilişkin Büyük Sürmeli Oteli’nde basın toplantısı düzenledi. Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 1 Mayıs günü saat 10.00’da İnönü Caddesi’nden Atatürk Parkı’na yürüyerek burada miting yapacaklarını açıkladı. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Koncuk, “Tehcir insanlık suçu değildir. Osmanlı’nın sadık teba dediği ve sahip çıktığı Ermeniler’in milletimize yaptığı zulüm karşısında göreceği tepkilerden dolayı tehcir Ermeniler’i kurtarmıştır. Bu nasıl insanlık suçu oluyor?” diye konuştu.

1 Mayıs İşçi Bayramı’nın bugüne kadar hep Taksim kavgasının içerisinde tartışıldığına dikkat çeken Koncuk, çalışma hayatının sorunlarının bir kenarda kaldığını ve Taksim’de yaşanan polis müdahalelerinin gündeme oturduğunu kaydetti. “Nerede emek, nerede alın teri, nerede dayanışma? Ben böyle bir anlayışı doğru bulmuyorum” diyen Koncuk, şöyle devam etti:

“1 Mayıs’ta Türkiye’de sadece kamuda 700 bin taşeron olduğu gerçeğini konuşamıyoruz. Biber gazını konuşuyoruz, TOMA’ları konuşuyoruz. Türkiye’de yüzde 20’leri aşan genç işsizliği konuşamıyoruz. 350 bin ataması yapılmayan öğretmenin derdini konuşamıyoruz. 400 bin iktisadi ve ilimler fakültesi mezununun işsiz gezdiğini konuşamıyoruz. Bunların KPSS’ye girip de devlet tarafından 2015 yılında sadece bunlara 199 kadro açıldığını konuşamıyoruz. 779 bin meslek yüksekokulu mezununun KPSS’ye girerek hayata tutunma arzusunu isteğini ve bunlara cevap bulamadığını konuşamıyoruz. 2 milyon lise mezununun işsiz, çaresiz, umutsuz KPSS’ye tutunmaya çalıştığını konuşamıyoruz.”

http://aygazete.com/gundem-haberleri/turkiye-kamu-senden-1-mayis-cikisi-15770
Etiketler: Adana, Adana Haberleri