economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Tunceli'de 1915 Anması

Tunceli'de 1915 Anması
A- A+ A

Dersimli Ermeniler ve Aleviler Dostluk Derneği (DERADOST) tarafından Tunceli’nin Hozat ilçesinde, 1915 olaylarının 100. yılı dolayısıyla anma programı gerçekleştirildi.

Dernek üyeleri, HDP Tunceli Milletvekili adayı Alican Önlü, Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat ve bazı vatandaşların da destek verdiği anma etkinliği, Hozat-Pertek yolu üzerinde bulunan Kayışoğlu Yarması üzerinde gerçekleştirildi. Burada düzenlenen anmada DERADOST adına bir konuşma yapan Serkan Sarıateş, "Kayışoğlu yarmasında Ermeniler birbirine iplerle bağlanarak aşağı atıldılar. Burada can verdiler. Burası aynı zamanda 1938’in de katliam noktası. Burada Dersimlileri aşağı attılar. Bundan dolayı burayı tercih ettik" dedi.

HDP Tunceli Milletvekili adayı Alican Önlü ise, yaşananların soykırım olduğunu iddia ederek, "Soykırımı inkar etmek Ermeni halkının da inkarı anlamına geliyor" diye konuştu.

Açıklamaların ardından katılımcılar Ermeniler anısına uçuruma karanfiller attı. Kayışoğlu Yarması’ndaki anmanın ardından Hozat’ın Geçimli köyünde bulunan Ergen Kilisesi’ni ziyaret eden dernek üyeleri, burada da mumlar yakarak dua etti ve niyaz dağıttı. Buradaki anma da Ermenice okunan ağıtların ardından sona erdi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/tuncelide-1915-anmasi-94892