economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Toki'den Tünelin Üstüne Konut İddiasına Yalanlama

Toki'den Tünelin Üstüne Konut İddiasına Yalanlama
A- A+ A

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Bilecik’in Bozüyük ilçesinde hızlı tren tünelinin üstüne konut yapıldığı iddiasının gerçek dışı olduğunu, buradaki konutların tüm uygulama plan ve projelere tamamen uygun olduğunu bildirdi.

TOKİ’den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında yer alan haberlerde Bilecik’in Bozüyük ilçesinde hızlı tren tünelinin üstüne konut yapıldığı iddiasının gerçek dışı olduğu ifade edildi. Açıklamada, "İnşaat başlayınca zemin kayması yaşandığı, buna rağmen inşaata devam edildiği”, “Konutların altından hızlı tren geçtiği için kayma ve çatlamaların yaşandığı” gibi, hiçbir şekilde gerçeği yansıtmayan, asılsız iddialarda bulunulmuştur. Öncelikle vurgulamak isteriz ki; Bilecik Bozüyük’teki 724 konutluk proje, zemin etüt ve imar planı, deprem yönetmeliği ve ilgili tüm teknik uygulama planı ve projelerine tamamen uygundur; binalarda herhangi bir kayma ve çatlama yoktur. Bahse konu alanda Nisan 2007 tarihinde imar planına esas etüt raporu hazırlatılmıştır” denildi.

“Söz konusu rapor Bayındırlık İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün 4 Nisan 2003 tarih ve 1256 sayılı genelgesine göre tasdik edilmiş olup, alan ilgili kurum tarafından yerleşime açılmıştır” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Plan notlarında belirtilen çekme mesafelerine ve Bayındırlık İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nce onaylanan raporda belirtilen tüm hususlara dikkat edilerek vaziyet planları hazırlanmıştır. Ayrıca alana ait zemin etüt raporu (bina bazlı) Eylül 2013 tarihinde hazırlanmış, ilgili meslek odaları ve Bozüyük Belediye Başkanlığı tarafından raporlar tasdik edilmiştir. İlgili belediye tarafından onaylanan, blok bazında hazırlatılan zemin etüt raporları, ilgili yönetmeliklere, standartlara uygun olarak hazırlatılmış ve zemin etüt raporlarına uygun olarak yerinde projelendirilmesi yapılmıştır. Alanla ilgili Nisan 2007 tarihli İmar Planına Esas Raporun onaylanması sürecinde ilgili tüm kurum görüşleri alınmış, bu görüşler doğrultusunda yerleşim uygunluk haritaları hazırlanmış ve ilgili kurumca onaylanmıştır. Bahse konu yerleşime uygunluk haritasında tünel güzergâhı park alanı olarak gösterilmiş ve yerleşime kapatılmıştır. Ayrıca TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nün görüşleri doğrultusunda, tünel güzergahının sağ ve sol yakalarında gerekli mesafelerde koruma bandı bırakılmış, bu alanlar da vaziyet planında imar yolu olarak planlanmış ve bu plan ilgili mercilerce de onaylanmıştır. Ek olarak İdaremiz de imar yollarından çekme sınırı kullanarak yoldan uzaklaşmıştır. Bu bağlamda İdaremizce yapılan konut inşaatları TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nün görüşleri doğrultusunda tünel güzergâhından gerekli mesafe bırakılarak yerleştirilmiştir. Bu alanda tüm yük etkileri ve benzeri tesirler göz önüne alınarak ayrıntılı çalışmalar neticesinde yerleşim planı hazırlanmıştır.”

http://aygazete.com/gundem-haberleri/tokiden-tunelin-ustune-konut-iddiasina-yalanlama-30762