economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Şırnak'ta 100 Yıl Sonra Paskalya Bayramı Kutlandı

Şırnak'ta 100 Yıl Sonra Paskalya Bayramı Kutlandı
A- A+ A

Asuri, Keldani, Suryani, Arami Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (MASKA-DER) ve Şırnak Belediyesi organizasyonuyla Şırnak’ta yaklaşık 100 yıl aradan sonra ilk kez Paskalya Bayramı kutlandı.

Şırnak Cumhuriyet Meydanı’nda bu yıl ilk kez kutlanan Paskalya Bayramı’na Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadırhan, Maska-Der yöneticileri, Protestanlar Birliği Kilisesi’nden Ender Pekek, din alimleri adına Edip Boz, Şırnak HDP Milletvekili adayları Leyla Birlik, Ferhat Encü, Aycan İrmez ile çok sayıda kişi katıldı. Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadirhan, Şırnak’ta bugüne kadar kutlanmamış bir bayramı kutlamak üzere toplandıklarını söyledi. Kadirhan, “Yaşı ileri olanlar hatırlıyor. Hristiyanlar Şırnak’ta yaşarken Paskalya Bayramı kutlanırmış, yumurta dağıtılırmış. Barış ve kardeşlik havası içerisinde bu bayramlar sürüp gidermiş. Tabii bu böylece bin yılarca devam etmiş. Ulus devletler tekçi zihniyetleri ile ayrılıkları ve farklılıkları kaldırıp tek tip vatandaş yaratınca onlar buraları terk etmek zorunda kaldılar. Daha doğrusu birçok baskıya, zulme maruz kaldılar. 100 yıl sonra barış ve kardeşlik için buradalar. Yine o çiçek bahçesine farklı bir renk olmaya geldiler. Öğleden sonra da ’Kutlu Doğum’ etkinliğimiz var. İnanç farklılıkları böyle bir şey” dedi.

Asuri, Keldani, Suryani, Arami Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mukaddes Aslan, yalnızlık, gitmek, gelmek, ölmek hikayelerini anlatmak için buraya geldiklerini söyledi. Aslan, “Bu bayramı burada kutlamak 1 yıl önce bir ev oturmasında aklımıza geldi. Önceleri bize hayal gibi gelmişti. ’Acaba yapabilir miyiz?’ demiştik. Ama bugün burada olmak 100 yıl sonra bizim için çok önemli ve çok değerliydi. Biz bu hayalin peşinde bugün buraya geldik. Bugün burada geleceğe, barışa, kardeşliğe kapı aralıyoruz. Hep beraber bu yolda yürümeyi, barış ve kardeşliği vaat ediyoruz. Asuri, Keldani, Süryani ve Ermeniler için buraya geldik. Size bugün paskalya yumurtaları pek çok hikaye anlatacak. Bugün çoğu yıkılmış bahçesinde, yerinde taş bile kalmayan köylerimizin hikayelerini anlatmaya geldik. Tüm olumsuzluklara rağmen bugün umutlarımızın yeşermesine katkı sağlamak için buraya geldik. Hep beraber bölgede barış ve kardeşlik hukukunun yeniden sağlaması için, yeni yaşam felsefesinin inşasına katkıda bulunmak için buraya geldik. Mezopotamya’da inancımızı yitirmedik ve yitirmeyeceğiz. Bu uğurda mücadele edeceğimizi bir kez daha ifade etmek için geldik” diye konuştu.

Ermeni asıllı olan Şırnak HDP İl Eşbaşkanı Asmin Kıraç, Protestanlar Kiliseler Birliği’nden Ender Peker ve Botan Din Alimleri Birliği’nden Edip Boz da hem paskalya bayramını hem ’Kutlu Doğum Haftası’nı kutladı. Konuşmaların ardında Fransız bir fotoğrafçının 1960-70 yıllarında çekilen ve Şırrnak Cumhuriyet Meydanı’nda sergilenen fotoğraf sergisi gezildi. Etkinlik çerçevesinde Şırnak Cumhuriyet Meydanı’nda şeker ve yumurta dağıtıldı.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/sirnakta-100-yil-sonra-paskalya-bayrami-kutlandi-73226