economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Siirt'te “Şıhr-Il Bayf” Yumurta Bayramı Kutlandı

Siirt'te “Şıhr-Il Bayf” Yumurta Bayramı Kutlandı
A- A+ A

Asuriler, Süryaniler ve Keldanilerin ortak kültürünü yansıtan “Şıhr-ıl bayf” yumurta bayramı Siirt’te kutlandı.

Siirt’te bir grup sivil toplum kuruluşunun öncülüğünde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Şıhr-ıl bayf” adlı Yumurta Bayramı Siirt’in en tepelik noktası olan Şeyh-il Tirki tepesinde düzenlenen etkinlikle kutlandı. Yapılan etkinlik ile ilgili bilgi veren gazeteci-yazar Cumhur Kılıççıoğlu (77), Şehrıl Bayf yani yumurta bayramının her yıl Mayıs ayında Siirt’e özgü olarak kutlanan bir kültür olduğunu belirtti. Sadece erkeklerin katıldığı ve daha ziyade yeşil alanlar olan mezarlıklarda kutlanan bir bayram olduğunu belirten Kılıççıoğlu, “Ben çocukluğumda bu bayramı Zevye Mezarlığı’nda kutladım. Yarın da Şehri-l Memelik’tir. Yani nişanlıların ağırlandığı bir gündür. Mayıs ayında bayram kutlaması için nişanlılar bulunduğumuz tepeye gelirdi, daha sonra aşağıya inerek salıncaklarda salınırdı. Daha sonra bütün şehirlerin türbelerinin bir günü vardı. Mesele şeyh Musa, şeyh Ebul Vefa gibi her bir türbenin ayrı bir günü, Mayıs ayının içinde yapılırdı” dedi.

“2 BİN YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR”

Siirt’in kültürel tarihinin Asuriler, Süryaniler ve Keldanilere dayanan 12 bin yıla dayandığını belirten Kılıççıoğlu, “Siirt’te Asuriler gelmiş, Süryaniler ve Keldaniler gelmiş, Müslümanlık son dindir. Kutladığımız bu bayram daha ziyade paskalya yortusuna benzer. Eskiden Siirt’te yaşayan gayrimüslimlerde gayet dostluk içindeydiler. Yani hindi bayramlarını da birlikte kutlarlardı. Ve böyle özdeşleşmişlerdi. Yani bu bayram bütün dillerin, dinlerin ve ırkların müştereken kutladığı bir gelerek olarak da kabul edilebilir” diye konuştu.

Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarını temsilcilerin de katıldığı etkinlik, çocuklara yumurta dağıtılması ve daha sonra yumurta tokuşturmayla sona erdi.

Geçen yıla oranla bu yıl ki katılımın az olduğu programda, bazı aileler etkinliği fırsat bilerek manzaralı tepelikte piknik keyfi yaptı.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/siirtte-sihr-il-bayf-yumurta-bayrami-kutlandi-76024
Etiketler: Siirt, Siirt Haberleri