economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Polisler İçin Adliye Önünde Dua Ettiler

Polisler İçin Adliye Önünde Dua Ettiler
A- A+ A

Sivas merkezli 18 ilde gerçekleştirilen ‘yasa dışı dinleme’ operasyonunda işlemleri devam eden 7 polis için bazı vatandaşlar adliye önüne gelerek dua etti.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü emniyetteki ‘yasa dışı dinleme’ operasyonu kapsamında sabah saatlerinde 10 polis sağlık kontrolünde geçirildikten sonra adliyeye sevk edilmişti. Savcılığa sevk edilen 10 polisten 3’ü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 7 polis ise tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi.

7 polisin de mahkemede işlemleri devam ederken, kadın ve erkeklerin aralarında bulunduğu bazı vatandaşlar Sivas Adliyesi önüne gelerek dua etti. Türk bayrağı açan grup operasyon kapsamında gözaltına alınan polislere destek verdi.

Adliye önünde grup adına konuşan gözaltına alınan polislerden F.A.’nın ağabeyi Mustafa Akpınar, 30 yıldır siyasetçi olduğunu ve eski bir belediye başkanı olduğunu belirterek, “Bütün dosyayı 500 sayfalık dosyayı okudum. Şuanda içeride olanlara yöneltilen hiçbir ciddi suçlama yok tamamı hissi ve indi mütalaadan oluşan müspet delile dayanmayan suçlamalardır. Tahmin ediyorum hepsi serbest bırakılır ama hukuk varsa, adalet varsa, bir siyasi dava değilse hepsi serbest bırakılır. Eğer bahsedilen gibi bir siyasi davaysa adalet tecelli etmeyecektir. Konuyla alakalı olan gerek hükümet gerek adli mensuplar kimler varsa bunların sadece vicdanlarına danışmalarını istiyorum çünkü ellerinde hiçbir delil yok. Bu dünyadaki mahkemenin öbür dünyadaki mahkemeye göre çok kıymetsiz olduğunu hatırlatmak isterim. Burada görevini yapan Anadolu’nun temiz gençleri var başka hiç kimse yok” dedi.

“ÜNİVERSİTEDEKİ SOL ÖRGÜTLERİN YAPILANMASINI DİNLEDİLER”

Polislerin üniversitede faaliyet gösteren sol örgütleri dinlediğini iddia eden Akpınar, “Okuduğum raporda iki husus var. Bu hususlardan birisi aşırı sol örgütlerin üniversite içerisindeki yapılanmalarını önleme, dinlemeleri yapmaktır. Üniversite içerisindeki DHKP-C örgütünün yuvalanmasını önlemek için dinleme yapmak bu zaten vazifeleri bunu yapmazlarsa zaten vazifelerini yapmamış olurlar. İkinci önemli konu Türkiye’nin gündemini uzun zaman meşgul eden Madımak Olayları’nı araştırmak. Bu Madımak Olayları’nın içerisindeki PKK uzantısını tespit etmeye çalışmak ve bunu tespit etmek buradan şu sonuç anlaşılıyor. Bu olay uydurulduğu gibi paralel meselesi değil bu olay PKK’nın ve DHKP-C’nin şuandaki adli yargı üzerindeki idare üzerindeki tesirini göstermektedir. Şuanda bunların bir intikamı pozisyonundadır. Bunların örtülmesi davasıdır. Burada görev alan temiz insanlar vardır. O insanlara diyorum ki vicdanlarına danışın bu insanların içerisinden vatan haini çıkmaz. Anadolu’nun hiçbir yerinde hangi siyasi görüşte olursa olsun, hangi düşünce yapısında olursa olsun bu temiz gençlerden vatan haini kesinlikle çıkmaz. Benim kardeşim başta olmak üzere en ufak bir vazifesine, vatanına bir suiistimal varsa içeriden çıkarırlarsa hakkım kalsın. Ben çıkarsınlar demiyorum adaleti tesis etsinler. Okuduğum müfettiş raporlarında ve savcının yaptığı soruşturma hiçbir tane delil yok. Birisi baskı yapıyorsa baskıdan korkmasınlar” diye konuştu.

Dua etmek için adliye önüne gelen grup daha sonra dağıldı.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/polisler-icin-adliye-onunde-dua-ettiler-51994
Etiketler: Sivas, Sivas Haberleri