economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Parçaları Tır'larla Taşınan Vapur, Malatya'da Karakaya Gölü'ne İndirildi

Parçaları Tır'larla Taşınan Vapur, Malatya'da Karakaya Gölü'ne İndirildi
A- A+ A

Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki tersanede yapılan ve Battal Gazi adı verilen 36 metre uzunluğundaki vapurun parçaları, TIR’larla Malatya’ya taşınarak burada montesi tamamlanıp Karakaya Gölü’ne törenle indirildi.

Kdz. Ereğli ilçesi Gülüç mevkisinde faaliyet gösteren MED Yılmaz gemi tersanesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan 2 adet araba ve yolcu taşıma vapurunun ilki Karakaya Gölü’ne indirildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Malatya Büyükşehir Belediyesi için yapılan ve Battal Gazi adı verilen vapurun parçaları Ereğli ilçesinden TIR’larla önce Malatya’ya taşındı, ardından da montajı tamamlandı. 36 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde, 30 araç ve 100 yolcu taşıma kapasiteli Battal Gazi adı verilen vapur önceki gün törenle göle indirildi. Vapurun yapım çalışmaları hakkında bilgi veren MED Yılmaz Gemi Tersanesi Teknik Müdürü Nazım Beyazay, 8-9 ay gibi kısa sürede Battal Gazi’nin yapımını tamamladıklarını söyledi. Beyazay gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne yaptırılmak üzere 2 adet araba vapuru imalatını tamamlamış bulunmaktayız. Bir tanesini suya indirdik. Önümüzdeki bir hafta içerisinde diğer teknemizi de suya indireceğiz. Teknelerimiz 36 metre boyunda, 13 metre genişliğinde araba vapuru. 100 kişi yolcu kapasiteli 30 da araç kapasiteli. Malatya Karakaya Gölü’nde hizmet verecek. Tersanemizde bloklar halinde yapıldı. Bloklar tamamlandıktan sonra TIR’lar vasıtası ile Malatya’ya nakledilerek toplanması da orada yapılmıştır. Tekneler 8-9 aylık çalışma sonrasında tamamlandı" dedi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/parcalari-tirlarla-tasinan-vapur-malatyada-karakaya-golune-indirildi-85011