economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

(Özel Haber) Ürettiği Sebzelerle Enflasyonu Düşürüp Cari Açığı Kapatmayı Hedefliyor

(Özel Haber) Ürettiği Sebzelerle Enflasyonu Düşürüp Cari Açığı Kapatmayı Hedefliyor
A- A+ A

Erzurum’da seracılık yapan Necati Yıldızel, kar suyuyla ürettiği sebzeleri düşük fiyata piyasaya sürerek kentteki enflasyonu düşürüp cari açığı kapatmayı hedefliyor.

Yakutiye ilçesine bağlı Dadaşköy yolu üzerindeki 2 bin metrekarelik tarlada kendi imkanlarıyla seracılık yapan Necati Yıldızer, mart ayında ektiği ve karla sulama yaptığı serasında ilk hasadı gerçekleştirdi. Daha önceleri toprağı derin dondurucu olarak kullanan Yıldızer, hasadını yaptığı ilk ürünleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Serasına ektiği yeşil soğanları iki kez karla, bir kez de kuyu suyuyla suladığını belirten Necati Yıldızer, ürettiği sebzeleri piyasaya sürerek enflasyonu düşürüp cari açığı kapatmayı hedefliyor.

“ENFLASYONU DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Mart ayından itibaren çalışmaya başladığı serasında bugün ilk hasadı olan soğanları topladığını belirten Yıldızer, yeşil soğanın piyasada pahalı olduğunu söyledi. Yıldızer, “Malum soğan şuanda piyasada pahalı vaziyettedir. Erzurum’da dış civardaki illere bağımlı bir halde hareket etmektedir. Şuanda bütün sebzeler falan dış illerden gelmektedir. Dolayısıyla nasıl Türkiye’nin cari açığı varsa, Erzurum’un da kendine göre bir cari açığı var. Biz burada üretime başladıktan sonra cari açığı nispeten kapatmış oluyoruz. Çünkü ürettiğimiz ürünleri piyasaya sürüyoruz ve dışa bağımlı olmaktan kurtuluyoruz. Biz seramızda sadece soğan üretmiyoruz, diğer ürünler de önemlidir. Özellikle şuan marulun fiyatı 3 ve 4 lira arasında seyrediyor. Ama biz ürettiğimiz zaman 1 lira 50 kuruş civarına satabiliyoruz. Dolayısıyla hem ürünler ucuzluyor, enflasyona etkimiz oluyor hem de Erzurum dışardan sebze almak zorunda kalmıyor. Bizim burada hasat yapmamız şehir açısından çok önemlidir. Şuanda biz soğanı tarlada 1 liraya satıyoruz ama markette 2 liradan aşağıya satılmıyor. Enflasyonu düşürüyoruz” dedi.

“KENDİ ÇAPIMDA AR-GE SERAM VAR”

Yıldızer, “Bu bölgedeki üreticilerin hiç fark edilmeyen özelliği var. Erzurum’un cari açığına büyük katkımız var. Burada bir şeyler ürettiğimiz sürece Erzurum’un cari açığını büyük bir ölçüde kapatıyoruz. Kendi çapımda AR-GE seram var. Orada Erzurum’da üretilmeyen ekonomik değeri yüksek ne ürünler yetiştirebilirim diye düşünüyorum. Verim aldıkça daha geniş alanlara yaymaya çalışıyorum. Özellikle sera konusunda bize destek verilirse bu çalışmalarımız daha güzel olacaktır” şeklinde konuştu.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/ozel-haber-urettigi-sebzelerle-enflasyonu-dusurup-cari-acigi-kapatmayi-hedefliyor-39001