economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

(Özel Haber) Hacıkasımoğlu'nun 60 Yıllık Gazetecilik Sevdası

(Özel Haber) Hacıkasımoğlu'nun 60 Yıllık Gazetecilik Sevdası
A- A+ A

Iğdır’da, yarım asırdan fazla gazetecilik ve matbaacılık yapan Fikret Hacıkasımoğlu, Iğdır ilçeyken 20 kaymakam, il olduktan sonra da 10 valiyle çalıştı.

Iğdır’da, yıllardır gazetecilik-matbaacılık yapan Hacıkasımoğlu, gazetecilik aşkını son yıllarda köşe yazarlığıyla sürdürüyor. Meslek hayatında kendisi için tarihi önemi ve değeri olan Iğdır’ın il oluşundan Azerbaycan’ın bağımsızlık gününe şahit olan ve gazetelerinde bunları manşet haber olarak veren Hacıkasımoğlu, 60 yıllık meslek aşkını anlattı. 1959 yılında dayısının sahip olduğu Yeşil Iğdır gazetesinde mesleğe başladığını anlatan Fikret Hacıkasımoğlu, o günden bugüne 60 yıla yakın bir süre geçtiğini belirtti. 1971 yılında dayısının yanından ayrılarak Iğdır’da faaliyette olan Güven gazetesini aldığını anlatan Hacıkasımoğlu, “O günden bugüne 7 gazete kurdum ve bunları devrettim. Bu süre içerinde 15 kişiyi gazeteci olarak yetiştirdim. Şimdi o gençlerin kimi matbaacı kimi gazeteci olarak hâla bu mesleği devam ettirmektedir” dedi.

“EN ÖNEMLİ HABERİM AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIĞI OLDU”

Kendisinin Azeri Türkü olduğunu anlatan Hacıkasımoğlu, şunları söyledi: “Burada toplumun sesi olmak için çok yazdık, çok güzel haberimiz oldu. Ama iki olayın mesleki hayatımda büyük ve önemli bir yeri var. Iğdır, Kars’a bağlı bir ilçeydi. Iğdır’ın il olması için çok haber yazdık ve bunu Ankara’ya taşıdık. O dönem sağolsun Süleyman Demirel hükümeti döneminde 27 Mayıs 1992 de Iğdır il oldu. Benim için önemli olan bir diğer konuda 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Azerbaycan’ın bağımsızlık dönemidir. O dönem yaptığımız haberler bu yöndeydi. Kendim burada yaşayan hemşehrilerim gibi Azeri Türküyüm. O dönem Azerbaycan bağımsızlığına kavuşunca, bir Türk olarak çok sevindim ve bunu gururla gazetemde manşete taşıdım”

“ESKİDEN İNSANLAR GAZETEDEKİ HABERİ OKUMAK İÇİN SIRAYA GİRERDİ”

Eski gazetecilik ve matbaacılığın büyük bir saygın ve önemi olduğunu ifade eden Hacıkasımoğlu, o dönemlerde çıkardıkları gazetelerin vatandaşlar tarafından ilgiyle okunduğunu söyledi. İnsanların gazetede çıkan haberleri okumak için sıraya girdiğine dikkat çeken Hacıkasımoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Millete gazete yetiştiremezdik. Bugünkü gazetelere bakıyorum, kendi kendime gerçekten ayıplıyorum. Artık ne gazeteler kendilerinin asıl yapması gereken mahalli haber yapıyor ne de vatandaş gazete okumaya önem veriyor. Şimdi mahalli gazetelere bakıyorum büyük tirajlı gazetelerin sitelerinden haber alıyorlar ve onu gazetesinde basıyor, buna karşıyım. Bir mahalli gazete kendi bölgesinde olan haberleri yayınlamalı ve o haberleri halka yetiştirmeli. Bir diğer önemli olan da buradaki gazetecilerin bölgenin yapısına göre fikir yazıları yayımlamalı. Burada Iğdır ve Iğdırlılar için önemli haberler olmalı.”

“ESKİDEN MATBAACILIK ÇOK ZORDU O TADI BUGÜN ALAMIYORUM”

Matbaacılığın zorluklarını da anlatan gazeteci Fikret Hacıkasımoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Eskiden matbaacılık çok zordu. Harfleri tek tek kasalarda alır dizerdik. Pedallarla sayfaları çevirip öyle askı yapardık. Daha önce ne kadar zahmetliyse de önemli değil, onun verdiği zevki şimdi alamıyorum. Ben 60 yıla yakın mesleki hayatım içerisinde Iğdır ilçe iken 20 kaymakam, Iğdır il olduktan sonra 10 vali ile çalıştım. Sağolsun Iğdır’a bunların büyük hizmetleri oldu. Onlara da burada teşekkür ediyorum.”

http://aygazete.com/gundem-haberleri/ozel-haber-hacikasimoglunun-60-yillik-gazetecilik-sevdasi-90173