economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Öcalan'ın Mektubunun Okunması

Öcalan'ın Mektubunun Okunması
A- A+ A

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki vatandaşlar, Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır’da okunan mesajını dinlemek için televizyon ekranlarına kilitlendi.

Diyarbakır’da düzenlenen nevruz kutlamaları sırasında Türkçe ve Kürtçe olarak okunan Öcalan’ın mektubu, bölgede merakla izlendi. Yüksekova ilçesinde kahvehanelerde ve siyasi parti binalarında ekran başına toplanan vatandaşlar, mesajı dikkatle dinledi. Öcalan’ın mektubunu dinledikten sonra düşüncelerini İHA muhabirine anlatan Mevlüt Çakto isimli vatandaş, çağrının halkların kardeşliği için çok önemli olduğunu belirterek, “Halkımız, insanlık için çok güzel mesajlar verildi” dedi.

Hakkari Barosu Başkanı Muhittin Göngör de Öcalan’ın yıllardır benzer şekilde barışa ilişkin görüşlerini ifade ettiğini belirterek, “Bu mesaj da bize göstermiştir ki Sayın Abdullah Öcalan, Ortadoğu hakları için bir barış elçisidir. Getirdiği yeni toplumsal yapıyla ve ulus devlet karşıtı görüşleriyle inanıyoruz ki bu bölgeye barışı getirecektir. Tabi bu mesajdan sonra bizim başta hükümet olmak üzere yetkililerden beklentimiz, olumlu yönde bir adım atılmasıdır. Özellikle son İç Güvenlik Paketi’nin geri çekilmesi taraftarıyız. Bunun dışında inanıyorum ki PKK da Sayın Öcalan’ın çağrısına uyacak ve kongreyi de toplayacaktır” dedi.

Yüksekova Demokratik Toplum Meclisi Eş Başkanı Şerafettin Dede ise Öcalan’ın mektubunun tarihi bir niteliğe sahip olduğunu belirterek, “Ortadoğu’da demokratik ulusun inşası için ve biz Kürtler için tarihi bir mesaj olduğunu söylemek istiyorum. Eğer Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bu mektubun gereğini yerine getirirse, inanıyorum ki Türkiye’de barış hakim olacak. Artık devletin milleti olmaktan çıkıp milletin devleti olan bir devletin varlığı ortaya çıkacak. Bu şekilde bütün halklara hitap eden bir mektup. Sünnisi, Şii, Arap’ı, Alevi’si, Acemi, Türk’ü, Kürt’ü ayrım yapmaksızın herkese bir yaşam hakkını tanıyan bir demokratik ulus devletinin varlığından bahsediliyor. Onun için çok önemsiyoruz. Bu mektup biz Kürtler için bir talimattır. Bu mektubun gereklerinin yerine getirilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Öte yandan, Yüksekova’da DBP İlçe Başkanlığı binasında da tüm gözler Diyarbakır’daydı. Partililer pür dikkat Öcalan’ın televizyon ekranlarından canlı olarak verilen mektubunu dinledi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/ocalanin-mektubunun-okunmasi-94904