economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Mşü'de 'Stran-Türkü Yarışması'nın Finali Yapıldı

Mşü'de 'Stran-Türkü Yarışması'nın Finali Yapıldı
A- A+ A

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Gösteri Sanatları Topluluğu’nun ’Stran-Türkü Yarışması’nın finali yapıldı.

Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda düzenlenen yarışmaya Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, MŞÜ Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Baro Başkanı Av. Feridun Taş, TEMA Vakfı Muş Şube Başkanı İhsan Aytemiş, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan yarışmayı düzenleyen Gülay Şeker Özsoy, katılımcılara ve öğrencilere teşekkür etti.

Türkçe ve Kürtçe sunumu yapılan yarışmanın açılışı ise ’Leyla’ türküsünün seslendirilmesi ile başladı. Jüri üyeleri karşısında birbiriyle kıyasıya mücadele eden yarışmanın finalistleri Erol Kaya, Fuat Tuğrul, İpek Şen, Mehmet Ataç, Mehmet Can, Necat Erol, Selim Çelik, Seyfullah Tutan, Tuncay Taşçı, Ümmügülsüm Koç ve Yılmaz Kılavuz Türkçe ve Kürtçe türküler seslendirdi. Uzun bir eleme ve hazırlık döneminin ardından finalde birbirinden güzel türküleri her iki dilde seslendiren yarışmacılar, kendilerine özgü yorumlarıyla dinleyenleri kendilerine hayran bırakmayı başardılar. Yarışmada ilk olarak sahne alan İpek Şen, elemelerde gösterdiği performansın üstüne çıkarken, yarışmaya 8’inci sıradan katılan Mehmet Ataç, ses sanatçılarını aratmayan bir performansla izleyicilerin büyük alkışını aldı. Yarışmada dikkat çeken bir diğer isim ise aynı zamanda yarışmanın orkestra ekibinde yer alan Tuncay Taşçıl oldu. MŞÜ’de İngilizce Öğretmeni olan ve öğrencilerin kalbinde taht kuran Yılmaz Kılavuz da sergilediği performansla salondan büyük alkış aldı.

MŞÜ Öğretim Görevlisi Naci Özsoy’un kendisinin kaleme aldığı ‘Zembilfroş’ adlı şiiri okumasının ardından final bölümüne geçildi. Yarışmacıların sahne performansları esnasında değerlendirmelerini yapan jürinin puanlarına göre iki yarışmacı 2’ncilik ödülüne layık görüldü. Yarışmanın final bölümünde ilk olarak 3’üncü olan isim açıklandı. Jürinin değerlendirmesine göre 3’üncülük ödülünü kazanan MŞÜ İngilizce Öğretmeni Yılmaz Kılavuz ödülünü, MŞÜ Gösteri Sanatları Topluluğu Başkanı ve aynı zamanda yarışmanın organizatörü olan Gülay Şeker Özsoy’un elinden aldı. İkinciliği ise İpek Şen ve orkestrada da görev alan Tuncay Taşçıl paylaştı. Şen ve Taşçıl ödüllerini Baro Başkanı Feridun Taş’ın elinden aldılar. Yarışmanın birinciliğini ise sergilediği sahne performansıyla ses sanatçılarına adeta taş çıkartan Mehmet Ataç kazandı. Ataç’a ödülünü MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve Belediye Başkanı Feyat Asya verdi. Rektör Polat ödül töreni sırasında organizasyonda emeği geçenleri sahneye davet etti ve hatıra fotoğrafı çekildi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/msude-stran-turku-yarismasinin-finali-yapildi-75334
Etiketler: Muş, Muş Haberleri