economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Mersin'de 1 Mayıs Kutlamaları

Mersin'de 1 Mayıs Kutlamaları
A- A+ A

Mersin’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, yoğun katılımla kutlandı. Mersinlilerin İstasyon Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşleri yaklaşık 2 saat sürdü.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu önderliğinde düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları için sendikalar, siyasi partiler, odalar, sivil toplum örgütleri, kadın ve gençlik örgütlerine üye yüzlerce kişi, saat 16.00’dan itibaren İstasyon Meydanı’nda toplanmaya başladı. İstiklal Caddesi’nin her iki yönünü de kapatan gruplar, attıkları sloganlarla İstanbul’daki 1 Mayıs eylemlerinde yaşananları protesto ettiler. Bazı caddelerinin trafiğe kapatıldığı kutlamada rengarenk giysileri, taşıdıkları pankartlar ve dövizlerle dikkat çeken gruplar, davul zurna eşliğinde halaylar çektiler. Mersin polisinin geniş güvenlik önlemi aldığı kutlamada, grupların yürüyüşü saat 17.00’de başladı. İstiklal Caddesi ve Sakarya Caddesi’ni takiben Cumhuriyet Meydanı’na ulaşanlar tek tek aranarak alana alınırken, tüm grupların girişi yaklaşık 2 saat sürdü. Arama noktasında üstlerini aratmak istemeyen gruplar ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polis barikatlarını bozan ve üstlerini aratmadan içeri giren bazı gruplara müdahale etmeyen polisler olayın çok büyümesinin önüne geçti. Genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk, engelli her kesimden katılımın olduğu 1 Mayıs kutlamalarının Cumhuriyet Meydanı’ndaki bölümü saygı duruşu ile başladı.

Tertip Komitesi adına bir konuşma yapan Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü ve DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ve Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, bütün işçilerin 1 Mayıs Bayramı’nı kutladı. Konuşmaların ardından Mersin’e gelen Kardeş Türküler grubu konser verdi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/mersinde-1-mayis-kutlamalari-67400
Etiketler: Mersin, Mersin Haberleri