economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Manisa'daki Zirai Don Felaketi Üreticiyi Vurdu

Manisa'daki Zirai Don Felaketi Üreticiyi Vurdu
A- A+ A

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde, hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi sonucu oluşan zirai don, üzüm bağlarına ve meyve bahçelerine büyük zarar verdi.

Manisa ve bölgesinde son bir kaç gündür etkili olan soğuk hava, üzüm bağlarını vurdu. Turgutlu ilçesinde hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesi sonucu oluşan zirai don, meyve bahçelerine ve üzüm bağlarına zarar verdi. Bu durum, meyve üreticini de şimdiden kara kara düşündürmeye başladı. Bağların ve meyve ağaçlarındaki zararı gören üreticiler, yetkililerden yardım istedi.

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, yaptığı açıklamada, meyve üretiminde bu yıl rekoltenin düşük olacağını belirtti. Çiftçi için 2015’in zor geçtiğini aktaran Şenol, "Turgutlu’da 75 bin dekar kurutmalık üzüm bağlarımız var. Bundan birkaç gün önce yaşanan soğuklarda lokal don meydana geldi ve yüzde 5 oranında zarara neden oldu. Ama son iki gecede bu oran yüzde 80’ler civarına çıkmış durumda. Turgutlu ovasında 30 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm rekoltemiz var. Son günlerde yaşanan don olayından sonra bu rekolte tahmini olarak 10 bin ton civarlarına düşecektir. 20 bin ton bir zararımız olacaktır. Tabi bunlar şimdiki tahmini rakamlarımız. Turgutlu Kaymakamı, İlçe Tarım Müdürü ve ben komisyon olarak 75 bin dönüm arazilerimizi gezip incelemelerde bulanacağız ve kamu oyuna duyuracağız. Daha sonra Tarım Bakanlığına bir rapor hazırlayacağız. Üzüm üretici olarak çok büyük zararlarımız olmuştur, Gediz Havzasının çukur olan bölgelerinde Akçapınar, Urganlı, Musacalı, Çampınar, İzzettin, Musalar Yeniköy ve Sinirli Gediz havzasındaki bağların tamamına yakını gitmiş durumdadır" dedi.

"ERİKLER YÜZDE 60 ORANINDA KİRAZLAR DA ZARAR GÖRDÜ"

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çiftçilerimiz borçlu durumda, son iki yıldır soğuk ve dondan sürekli etkilenen çiftçilerimiz borç içinde, bunun için devletimizden banka borçlarının ertelenmesinin yanında maddi manevi olarak ta destek bekliyoruz. Bu gidişle çiftçilerimiz bankalara ve piyasaya olan borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Yarından itibaren komisyon olarak ovamızın tamamını gezerek zararın tahmini olarak ortaya çıkacağız. Hazırlanacak raporlar neticesinde Tarım Bakanlığının çiftçilerimiz için neler yapması gerektiğini kendilerine ileteceğiz. Bu yıl sadece bağlarımızda değil, biliyorsunuz bundan 10 gün önce yağan kar ile kirazlar ve erikler de zarar gördü. Erikler yüzde 60 oranında, kirazlarda da çok büyük zararlar var. Bu sadece Turgutlu’da değil diğer ilçelerimizde de aynı olaylar yaşanmaktadır. Turgutlu çiftçisinin zararı tahmini olarak erik, kiraz ve üzümde yaklaşık olarak 150 milyon TL zararımız var. Bu zarar sadece çiftçimizi ilgilendiren bir zarar değil aynı zamanda Turgutlu ekonomisi de bu zarardan etkilenecektir. Bu zararlarımızın tazmini için neler yapabiliriz bununla ilgili çalışmalarımızı sayın kaymakamımızla birilikte yapacağız."

http://aygazete.com/gundem-haberleri/manisadaki-zirai-don-felaketi-ureticiyi-vurdu-60490
Etiketler: Manisa, Manisa Haberleri