economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Konya'da 1 Mayıs Kutlamaları

Konya'da 1 Mayıs Kutlamaları
A- A+ A

Memur-Sen ve Hak-İş Konfederasyonları, 1 Mayıs’ı “Daha Güçlü Demokrasi İçin Yeni Anayasa” sloganıyla Konya’da kutladı.

Konya Şehir Meydanı’nda düzenlenen kutlamalara, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Hak-İş ve Memur-Sen’e üye sendikaların yönetim kurulu üyeleri, binlerce sendika üyesi işçi ve memur ile vatandaşlar katıldı. 1 Mayıs kutlamalarında çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Hak-İş Konfederasyonu Mahmut Arslan kutlamalarda yaptığı konuşmada, tüm çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayarak, “Buradan Zonguldak’a, İzmir’e, İstanbul’a, İzmit’e selam olsun. 1 Mayıs’ta özellikle Konya’dayız. Mevlana şehri Konya’dan örgütsüz, sendikasız kardeşlerime sesleniyorum. Ne olursan ol yine gel, örgütlü ol, sendikalı ol, güçlü ol diyoruz. Emekçilerin özgür iradeleri ile örgütlenmelerinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Bugün Konya’dan sesleniyoruz, bizim derdimiz var, onun için alanlardayız. Kıdem tazminatı sorunumuz var, taşeron sorunumuz var, mevsimlik işçilerin, geçici işçilerin sorunları var. Kadınların, gençlerin, emeklilerin ve işsizlerin sorunları var. Örgütlenme sorunu var, canımızı yakan iş kazaları var onun için meydanlardayız. Taşeron şirketlerde çalışan sendikal örgütlenmelerin önündeki engellerin kaldırılmasını, onların kadrolarının bir an evvel verilmesini istiyoruz. Taşeron işçilerin haklarının güvence altına alınmasını, kamudaki statü tartışmasına son verilmesini istiyoruz. Geçici ve mevsimlik işçileri ile aileleri daha fazla mağdur edilmemelidir. Kamuya kadrolu daha çok işçi alınmasını istiyoruz. Gelir adaletsizliğine itiraz ediyoruz. İşsizlik ve yoksulluğun son bulması için iş ve insan onuruna yakışır iş ve ücret talebi için bugün buradayız. Angaryaya dönüşen fazla çalışmalara, çocuk işçiliğine karşı olduğumuz için buradayız. Daha iyi bir sosyal güvenlik sistemi, eğitim hakkı ve fırsat eşitliği için buradayız. Kıdem tazminatımız güvence altına alınsın diye meydanlardayız. Hak-İş olarak insanı ve çalışanı önceleyen ekonomi politikaları istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddet ve mobingin önlenmesini istiyoruz. Toplumsal bir yara haline gelen kadına şiddet ve cinayetlere dur diyoruz. Kılık kıyafet nedeniyle kadına yapılan her türlü ayrımcılığı reddediyoruz. İş kazalarında evlatlarını yitiren anaların, babaların, eşlerin, çocuklarını isyanının duyulması istiyoruz, iş kazaları son bulsun istiyoruz. Devlete hükümete ve işverenlere buradan bir kez daha sesleniyoruz; iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin daha fazla artırılmasını, sendikalaşmanın önünün daha fazla açılmasını istiyoruz. İşçi kardeşlerimize sesleniyoruz, iş sağlığı güvenliği tedbirlerine uyun, önlemler alınmıyorsa ilgililere bildirin” dedi.

"TÜRKİYE YENİ VE SİVİL ANAYASAYI MUTLAKA BAŞARMALIDIR"

Hak-İş olarak 40 yıldır hak, adalet, demokrasi dediklerini ifade eden Başkan Arslan, “Onun için demokrasiden yana tavrımızı lafla değil icraatlarımızla ortaya koyduk. Darbelere, muhtıralara, operasyonlara, bütün antidemokratik müdahalelere karşı her zaman dimdik ayakta durduk, bedel ödedik. 12 Eylül ve 28 Şubat davalarına müdahil olduk. Hak-İş olarak her koşulda demokrasiden yana taraf olduk, olmaya da devam edeceğiz. Onun için daha güçlü demokrasi için yeni bir anayasa diyoruz. Yaşanan bütün darbelere ve darbe girişimlerine, operasyonlara, demokrasi dışı müdahalelere karşı Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecektir. Hak-İş olarak ülkemize ve bu ülkenin geleceğine güveniyoruz. Türkiye’nin barışı gerçekleştireceğine yürekten inanıyoruz. Çözüm sürecini bu yüzden destekliyoruz. Ortadoğu’da, Afrika ve Asya başta olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun çatışmaya, savaşa son verilsin istiyoruz, barış istiyoruz. Bugün daha güçlü demokrasi için yeni anayasa diyoruz. Geçmişten bu yana her fırsatta yeni anayasa talebimizi yineledik, yinelemeye devam ediyoruz. Yeni ve sivil bir anayasayı mutlaka Türkiye başarmalıdır” şeklinde konuştu.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayarak, Konya’daki kutlamaların örnek bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade ederek, teşekkür etti.

“BİZ TAKSİM DİYE DİRETMİYORUZ, MİLLİ GELİRİN ÇALIŞANLARA ADİLCE TAKSİMİ İÇİN DİRETİYORUZ"

Kutlamalarda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayarak, “İnsanca yaşamak, saygın iş helal ekmek için mücadele verenlere selam olsun. Emeğin, emekçilerin, kamu görevlilerinin, işçilerin birlik ve mücadele gününün kan, vandalizm, anarşizm gibi görüntülerle 1 Mayıs’ı kirletenler geride kalsın diyoruz. Biz kaldırım taşıyla, esnafın camıyla sorunu olmayan 1 Mayısları göstermek için buradayız. Memur-Sen ve Hak-İş ailesi olarak emeğin hakkını vererek hiçbir zaman yakmadık, yıkmadık ve dökmedik. Çatışmaya, kaos çıkarmaya meyletmedik, etmeyeceğiz. Ülkemizin her meydanını 1 Mayıs meydanı olarak kabul ediyor, Taksim dayatmasına, Taksim diretmesine, kavgaya, kargaşaya, anarşiye ’hayır’ diyoruz. Onun için Diyarbakır’da, ondan önce Çanakkale’de, ondan önce Hak-İş ile birlikte Ankara’da 1 Mayısları kutladık. 1977’de yaşanan acılar üzerinden bu ülkede vesayete ırgatlığa soyunan emekçilerin dayanışma bayramında onları kutlama değil, çatışma içerisinde kurban etmeye çalışanlara ’hayır’ diyoruz. Biz Taksim diye diretmiyoruz, milli gelirin çalışanlara adilce taksimi için diretiyoruz. Bu anlayışla hakkımızı haykırmak, birliğimizi göstermek için Konya’dayız” dedi.

“ÇÖZÜM SÜRECİ YENİ ANAYASA İÇİN SON DERECE ÖNEMLİDİR”

Bu ülkenin korku tünelinden çıkarılmasına kararlı olduklarını ifade eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Yeniden büyük Türkiye’nin kurulması noktasında azimliyiz. Derin devletin şebekelerinin yeni oyunlar peşinde olduğunun farkındayız. Bunları sergilediler. Gezi’de yenildiler, 17-25 Aralık’ta yanıldılar. Gezi Parkı, 17-25 Aralık yetmedi dediler, 6-8 Ekim’de Kürt kardeşlerimizi öldürmek için, onları sindirmek için beyaz Kürtlerle beyaz Türkler işbirliği yapıp beyaz Kürtleri alana sürdüler. Yasin Börü’yü katlettiler. Kobani bahanesiyle ülkeyi karıştırmaya, yeniden darbelere davetiye hazırlamaya çalıştılar. Onun için bizlerin birlikte olmasına, beraber olmasına, bu ülkede demokrasinin ham demokrasi yerine, tam demokrasi yapılmasına ihtiyaç var, onun için buradayız. Görüyoruz ki boş durmayacaklar. Bu olaylar gösterdi ki millet olarak doğru yoldayız, çünkü sömürü baronları ve onların yerli işbirlikçileri, uzantıları boş durmuyorlar, boş durmayacaklar. Onların işi kumpas kurmaktır, bizim işimiz kumpası kırmaktır. Onların işi operasyon yapmaktır, bizim işimiz operasyona çomak sokmaktır. Onların hedefi milletin hayallerini çalmak, bizim hedefimiz milleti hayalleri ile buluşturmaktır. Onun için kumpas kuranlara, operasyon yapanlara, millete tuzak kuranlara hayır diyoruz. İnsanımız için, mağdurlar, mahzunlar için hayır diyoruz. Yeniden büyük Türkiye kurulacak ve bu kadim medeniyet yeniden yeşerecek. Bunun için ülkemizin korku tünelinden çıkması, kardeşlik ikliminin yeninden tesis edilmesine ihtiyacımız var. Çözüm süreci bu noktada son derece önemli. Yerli proje olan çözüm sürecinin amacına ulaşması, Türk’ün, Kürt’ün, Çerkez’in, Laz’ın, Abaza’nın, işçinin, çiftçinin, işveren, iş göreninin tamamın birlikte yaşama iradesidir çözüm süreci. Çözüm süreci yeni anayasa için son derece önemlidir. Çünkü yeni anayasanın önsözü çözüm süreci olacaktır. Yeniden büyük Türkiye’nin önsözü ise yeni anayasa olacaktır ve Türkiye’nin yol haritası yeni anayasada gizlidir. Onun için Memur-Sen, Hak-İş ailesi olarak çözüm sürecini destekledik, yeni anayasa için elimizden gelen katkıyı sunmaya çalıştık. Çünkü yeni anayasa vesayetin bitişi, bu ülkenin vesayet altında çıkışıdır” şeklinde konuştu.

“İŞSİZLİĞİN SORUN OLMAKTAN ÇIKARILMASINI, İSTİHDAMIN ARTTIRILMASINI, BU ÜLKENİN KAMU GÖREVLİLERİNİN EKONOMİK BÜYÜMEDEN HAKLARINI ALMASINI İSTİYORUZ”

Genel Başkan Ali Yalçın, 7 Haziran genel seçimleri dolayısıyla siyasi partilerin oy istediklerini ve seçim beyannamelerini açıkladıklarını ifade ederek, “28 Şubat’ta paşaların dayattığı 8 yıllık kesintisiz eğitimi getirmeye, 4+4+4 eğitim sistemini kaldırmaya ahdeden CHP ve HDP’nin bizden neden oy istediğini değil, neden oy vermememiz gerektiğini söylediğini düşünüyorum. Onun için milletin değerleriyle kavga eden, milletin diniyle, İmam Hatiplisiyle sorunları olanların bize neden oy vermemiz değil, neden oy vermememiz gerektiğini söylediğini düşünüyorum. Siyasi partiler seçim bildirgelerini tek tek açıklarken, onlar bize gelecekte neleri vaat ettiklerini söylemeye çalışırken, bizim de bugün 1 Mayıs’ta kent meydanından siyasi partilere ve 7 Haziran’dan sonra kurulacak olan yeni hükümete taleplerimiz, istekleri ve tekliflerimizi söylememiz gerekiyor. Onun için yeni kurulacak hükümete seçimlerden sonra ilk muhatabı kamu çalışanları olan, bizimle masaya beraber oturacak olan kamu işveren olarak gelen hükümete buradan tekliflerimizi ve taleplerimizi iletmek istiyorum. Biz emeğe ve alın terine değer verilmesini, ekmeğimizin artmasını, saygın iş, saygın emek konusunda ülkemizin dünya liginde yerini almasını istiyor, insan onuruna yaraşır çalışma şartları, özlük hakları talep ediyoruz. İş güvenliği kırmızı çizgimizdir. İşsizliğin sorun olmaktan çıkarılmasını, istihdamın arttırılmasını, bu ülkenin kamu görevlilerinin ekonomik büyümeden haklarını almasını istiyoruz. Taşeron işçiliğine son verilmesini, bütün işçilerin kadroya alınmasını istiyoruz. Kurum ayrımı yapmadan 4B-4C’li bütün arkadaşlarımızın kadroya alınmasını, sözleşmelilik sürelerinin bitirilmesini ve onların da güvenceli istihdama kavuşturulmasını istiyoruz. Hakça bölüşmeye, adil paylaşmaya zemin olacak demokratik, sosyal hukuk devletini önemsiyoruz. Kamu görevlilerine yönelik bütün kılık kıyafet dayatmaları bitsin istiyoruz. Kamu görevlilerine siyaset hakkı ve grev hakkı istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından dua edildi. Daha sonra Hak-İş Genel Başkanı ve bağlı sendika başkanları ile Memur-Sen Genel Başkanı ve bağlı sendika başkanları platforma çıkarak birlikte kutlamaya katılanları selamladılar. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın beyaz güvercin uçurdu.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/konyada-1-mayis-kutlamalari-11511
Etiketler: Konya, Konya Haberleri