economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

İnternette Bir Araya Gelip Mahallelerinde Fidan Diktiler

İnternette Bir Araya Gelip Mahallelerinde Fidan Diktiler
A- A+ A

Balıkesir’in Manyas ilçesinin kırsal mahallesi olan Şevketiye Mahallesi’nden çıkarak, ülkenin değişik yerlerinde ikamet eden vatandaşlar, internette bir sosyal paylaşım sitesi aracılığı ile bir araya gelerek fidan dikme etkinliği gerçekleştirdi.

Şevketiye Mahallesi’nden olan ve mahalle dışında ikamet eden bir grubun, sosyal paylaşım sitesinde ‘Şevketiyeliler Grubu’ kurması ve bir üyenin mahallenin gençlerinin buluşma noktası olan çeşmeye atfen, “Yavuz’da kalan son kavak” ile ilgili bir fotoğraf paylaşması üzerine, mahalle halkı bu alanda ağaçlandırma kararı aldı. İnternet üzerinden çalışmaları yürüten guruptaki üye sayısı 500’ü geçti ve fidan alımı için banka hesabında para topladılar. Mahallede organizasyonu gerçekleştirecek bir komite kuruldu. Komite, çınar, manolya, çam ve benzeri fidanları bir kısmı kendi olanakları, bir kısmını ise Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’nün de katkıları ile temin etti.

Daha sonra Şevketiye Mahallesi’nde bir araya gelen yüzlerce mahalleli, bir bayram havası içerisinde temin edilen bu fidanları diktiler. Mahalle camisinde, ebediyete göç eden ataları için mevlit okuttular ve birlikte yemek yediler. Sonrasında ise, gençlerin katılımı ile halat, ağızda yumurta taşıma, elma ve yoğurt yeme yarışı yaptılar. İlk kez düzenlenen etkinlikte yılın adamı seçimi yapılarak, mahallede uzun yıllar muhtarlık yapan Şaban Dinç yılın adamı olarak seçildi ve ödülü verildi. Şevketiye Mahallesi’ndeki etkinlik ile ilgili olarak Nihat Turhan yaptığı konuşmada, “İlk kez bir araya geldik. Gelecek üç yıl içerisinde de mezarlık yolu ve kavaklıkta da fidan dikimini gerçekleştireceğiz. Hemşehrilerimizin böyle güzel bir olaya imza atması bizi çok mutlu etti” dedi.

Mahalledeki fidan dikme etkinliğine, Manyas Kaymakamı Mehmet Erdem, Belediye Başkanı Tancan Barçin, siyasi parti ilçe başkan ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/internette-bir-araya-gelip-mahallelerinde-fidan-diktiler-55513