economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

İnşaat İşçileri 1 Mayıs'ı Çalışarak Geçiriyor

İnşaat İşçileri 1 Mayıs'ı Çalışarak Geçiriyor
A- A+ A

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı meydanlarda kutlamak yerine çalışarak geçiren inşaat işçileri, "Bayram demeye bin şahit lazım, bizim için bayram değil. İşçiye her gün sıkıntı, her gün sorun, dert. Bizimki aileyi geçindirme bayramı" dediler.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı inşaat işçileri çalışarak geçirdi. İzmir’de sabahın erken saatlerinde işbaşı yapan işçiler, sorunlarının bir türlü çözülmediğinden, bayramlarda bile çalışmak zorunda kaldıklarından yakındı. Memleketinden kilometrelerce uzağa çalışmak için gelen Batmanlı bir inşaat ustası, “Bizim çalışma durumumuz böyle, cumartesi yok, Pazar yok. Bizde sürekli çalışacaksın. Biz Batman’dan buraya ekmek parası için geldik. Herkese işçi bayramı olur, bizimki ekmek parası olur. Bizimki aileyi geçindirme bayramı olur. Ancak bizim bayramımız bu olur. Ne zamanki eve gittik, işte o zaman bize bayram oluyor. Çocuklarımızı ve ailemizi görmek bize bayram olur, başka bayramımız yoktur” dedi.

“BAYRAMIN ADI VAR, KENDİ YOK”

İşçilerin ne bayram ne tatil gördüklerini belirten inşaat ustası Yılmaz Pala da, dertlerinin bir türlü bitmediğini ifade etti. İşçinin her sabah uyandığında geçim derdine düştüğünü dile getiren Pala, “Bayram demeye bin şahit lazım, bizim için bayram değil. İşçiye her gün sıkıntı, her gün sorun, dert. Tamam işçi bayramı var ama sen bir de gel işçiye sor. İşçi bayramını nasıl kutlasın? İşçi her sabah kalkıyor ‘Acaba ben çoluğumu çocuğumu, ailemi geçindireyim’ diye soruyor, bunun derdine düşmüş. Bizim için bayram teferruattır. Adı var ama kendi yok. İşçi bayramı diyorlar ama bizim bayramımız yok. Tatil de yok, bayram da yok. Bayramlarda bile çalışıyoruz. Niye? Evde çoluk çocuk bekliyor. Hırsızlık yapmıyoruz, dolandırıcılık yapmıyoruz, kimsenin hakkına tecavüz etmiyoruz. Alnımızın teriyle çalışıyoruz, ona rağmen haklarımızı büyük bir sıkıntıyla alıyoruz” diye konuştu.

“GİYİNİP KUŞANIP BENDE BAYRAMA GİTMEK İSTERDİM”

30 yılı aşkın inşaatlarda çalışan Necmettin Kaya ise şunları söyledi:

“Bayramın adı var ama bayram bize yok. Bizim çalışmadığımız gün olmuyor zaten. Bayrammış, tatilmiş biz bunlardan faydalanmıyoruz. İnşaat kesimi olduğun için zaten hakkın yok, hukukun yok, yıpranman yok, tazminatın yok. Hiçbir hak alamıyorsun. Bugün ben de bayrama giyinip kuşanıp gitmek isterdim. İşçi bayramımız, bizim bayramımız ben de orada meydanda olmak isterdim. Ama imkanlar böyle. Ev geçindirmek derdinde olunca bayram bizim için isim olarak nafile kalıyor doğrusu. Biz çalışmak zorundayız. “

http://aygazete.com/gundem-haberleri/insaat-iscileri-1-mayisi-calisarak-geciriyor-55269
Etiketler: İzmir, İzmir Haberleri