economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Görme Engellilerin İnternet Ortamında Kur'an Aşkı

Görme Engellilerin İnternet Ortamında Kur'an Aşkı
A- A+ A

Türkiye genelinde internet ortamında Kur’an-ı Kerim kursu görmüş görme engelliler arası “Yüzüne Kur’an-ı Kerim Okuma Yarışması” Mersin’in Gülnar ilçesinde gerçekleşti.

Gülnar Engellilerle Yardımlaşma ve Kaynaşma Derneği Başkanı Ahmet Akça, Eğitmen Rıdvan Cinkara ve yönetici Mehmet Saraç tarafından organize edilen Türkiye geneli görme engelliler arası Kuran-ı Kerim’i yüzüne okuma yarışmasında Türkiye’nin değişik illerinden yarışma için gelen 11 görme engelli, kabartma baskılı Kur’an-ı Kerim’i okudu.

Eğitmen Rıdvan Cinkara, internet ortamında kurdukları “Gönül Teli” isimli sesli sohbet odasında, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan kendisi gibi görme engellilere Kur’an eğitimi verdiğini söyledi. Cinkara, göreve başladığı 2006’dan bu yana görme engellilerin eğitimiyle yakından ilgilendiğini internet ortamında Görme Engellilere yönelik 300 kişiye Kur’an Kursu verdiklerini belirtti.

Görme engellilerin Kur’an kurslarına sağlıklı şekilde gitme imkanı bulamadığını vurgulayan Cinkara, bunun üzerine internet ortamında “Gönül Teli” adlı sesli sohbet odası projesini hayata geçirdiklerini dile getirdi. Kursa 45 görme engelliyle başladıklarını şu an bu sayının 300’e ulaştığını anlatan Cinkara, şöyle konuştu:

“Başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan engelli kardeşlerimiz bu sayede Kur’an öğrenme imkanına kavuştu. Haftanın belirli gün ve saatinde internet ortamında bir araya geliyoruz. Bu çalışmaya ‘Gönül Teli’ adını verdik. Bu iş gönül işi ben de seve seve herhangi bir ücret beklemeden katılımcılara Kur’an öğretiyorum.”

Görme engelli yönetici Mehmet Saraç ise internet ortamını en iyi şekilde değerlendirdiklerini belirterek, “İnsanlar televizyon karşısında eğlencede vaktini geçirirken biz bu değerli vakidi nasıl kullanırız diye 5 yıl önce internet ortamında Kur’an kursu tertiplemeye karar verdik. 300 kursiyerimiz var. Yurtdışından yurt içinde öğrencilerimiz var. Yaptığımız çalışmalar meyvesini verdi” dedi.

Gülnar Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Başkanı Ahmet Akça haklı bir gurur yaşadıklarını belirterek, “Türkiye genelinde İnternet ortamı üzerinden başlatılan Kur’an-ı Kerim kursunun ben de öğrencisiydim. Kurs sonunda böyle bir yarışma yapalım dedik. Yarışmayı İlçemiz Gülnar’da yapmaya karar verdik. Yarışmamıza 11 Görme Engelli kardeşlerimiz Türkiye’nin değişik İllerinden katılmışlardır” diye konuştu.

Gülnar Kaymakamı İsmail Pendik ise, “İnternet ortamında bir araya gelerek ilk defa Gülnar’da düzenlenecek olan Kur’an-ı Kerim yarışmasına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün Gülnar çok önemli bir gün yaşıyor. Bu gün Gülnar gelecek nesillerine gururla onurla anlatacak günler yaşıyor. Kim içinde riya olmadan sadece ve sadece Allah Rızasıyla yola çıkarsa Allah benim gibi aciz ve cahil kulları o kula yardım etmek için görevlendirir ve onların önünü açar” dedi.

Yarışmada 11 Görme Engelli sadece bir sayfa Kur’an-ı Kerim okuyarak yarıştılar. Yarışma sonucunda Birinciye Tam, İkinciye yarım, üçüncüye çeyrek altın verildi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/gorme-engellilerin-internet-ortaminda-kuran-aski-30797
Etiketler: Mersin, Mersin Haberleri