economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Göçerlerin Zorlu Yolculuğu Başladı

Göçerlerin Zorlu Yolculuğu Başladı
A- A+ A

Göçerler, havaların ısınmasıyla birlikte Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yüksek ve serin yaylara çıkmak için yola çıktı. Göçerlerin, bir ayın sonunda Bitlis’in Tatvan ilçesine ulaşacağı belirtildi.

Havaların ısınmasıyla Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yüksek ve serin yaylalara gitmek için yola düşen göçerler, koyun sürüleriyle çıktıkları uzun yolculukta en çok zorlandıkları Hasankeyf köprüsünden geçti. Kışlıklardan çıkardıkları sürülerle zorlu bir yolculuğa başlayan göçerler, yaklaşık bir ay sonunda Bitlis’in Tatvan ilçesine ulaşacak. Kimi zaman zorlu arazi koşullarından sürülerini geçiren çobanlar, günü birlik kurdukları çadırlarda geceyi geçiriyor, kısıtlı imkanlarla yaptıkları yemeklerle karınlarını doyuruyor. Bu zorlu yolculuğa ev sahipliği yapan göçerler, sürülerin oluşturduğu manzara, kuzuların sesiyle görsel bir şölene dönüşüyor.

Çocukluğundan beri göçerlik hayatı yaşadığını anlatan Yılmaz Tür, 10 gün önce Mardin’den yola çıktıklarını ve 20 gün sonra Tatvan’da olacaklarını söyledi. Mardin’de havaların ısındığını ve hayvanların beslenemediğini belirten Tür, hayvanların beslenmesi için yeşil alanlara göç ettiklerini söyledi.

Yollarda çeşitli zorluklar yaşadığını anlatan Ali Tekin ise kara yollarında geçtikleri için araç sürücülerinin anlayış göstermediği ve çoğu zaman araçların sürünün içine daldığını ve hayvanlarını telef ettiğini söyledi. Tekin, “Uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Çoğu zaman kara yolunu kullanıyoruz. Bazen istemeden de olsa ekinlerin köylere yakın yerlerde hayvanlar ekinlere girince köylülerle de tartışma ve hatta kavgamız oluyor. Zorlu bir yolculuk ama bu yolculuğu yapmak zorundayız çünkü bu bizim geçim kaynağımız. Hayatımız dağlarda geçiyor araç sürücüleri ve köylülerden anlayış bekliyoruz” dedi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/gocerlerin-zorlu-yolculugu-basladi-90870
Etiketler: Batman, Batman Haberleri