economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Doç. Dr. Kutay Karaca: Batı İslam Alemini Ötekileştirmemeli

Doç. Dr. Kutay Karaca: Batı İslam Alemini Ötekileştirmemeli
A- A+ A

‘Güvenlik Çalışmalarında Yeni Kavramlar ve Çatışmalar Uluslararası Sempozyumu’nda konuşan Doç. Dr. Kutay Karaca, “Demokrasi, teknoloji ve insan haklarının güçlü olduğu bir bölge olduğu için bu konularda Batı’yı örnek veriyoruz ama Batı da İslam alemini ötekileştirmemeli ve Huntington’un Medeniyetler Çatışması tezini doğrular hale getirmemeli” dedi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin ev sahipliğindeki ‘Güvenlik Çalışmalarında Yeni Kavramlar ve Çatışmalar Uluslararası Sempozyumu’ dünya genelinden çok sayıda akademisyenin katılımıyla gerçekleşti. Küresel sistemdeki gelişmelerin ele alındığı sempozyumun, ‘Yeni Kavram ve Çatışmalara Eleştirel Yaklaşım’ başlıklı ilk bölümünde güvenlik çalışmalarında yeni kavram ve krizlere değinildi. Sempozyumun ikinci bölümünde, mevcut krizler karşısında NATO üyeleri arasındaki iş birliği ve alınan önlemlerin yanı sıra NATO’nun kurumsal yapısındaki yeni gelişmelere de yer verildi. Sempozyumun son oturumunda ise güncel bölgesel çatışmalar masaya yatırıldı.

21. yüzyılda dünyada radikalleşmeler ve hem bölgesel hem de ekonomik krizlerin ortaya çıktığını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kutay Karaca, “Güvenlik kavramı artık çok çeşitli. Eskiden Soğuk Savaş Dönemi’nde kimin düşman olduğunu biliyordunuz ama bugün artık düşman belli değil. Artık uzay güvenliğine ve siber güvenliğe ihtiyaç duyuyoruz. İnsanlar bilgisayar başında Londra Metrosu’nu 3 gün çökertebiliyorlar. Özellikle Avrupa’da ise ırkçı partiler yükselişe geçti. Tüm bunların ön plana çıkması bize bu alanda bir perspektif sunma gereği hissettirdi. Bu yüzden de Güvenlik Çalışmalarında Yeni Kavramlar ve Çatışmalar Uluslararası Sempozyumu’na ev sahipliği yapıyoruz. Her dönemde Ortadoğu’da istikrarsızlığı sabit hale getiren olaylar oluyor. ‘Dünya IŞİD tehdidi altında mı yoksa IŞİD bir tehdit olarak çıkartıldı mı?’ sorularına bugün burada yanıt arıyoruz. IŞİD, kendi kendine değil, aldığı birtakım desteklerle ortaya çıktı ve sonrasında yayıldı. Batı İslamofobi’yi kendisine baz aldığı müddetçe radikal eylemler ortaya çıkacak. Maalesef bu radikal eylemler Müslüman dünyaya, Batı’dan daha çok zarar veriyor” dedi.

İnsanları ötekileştirmemek gerektiğini belirten Doç. Dr. Kutay Karaca ayrıca “Ne olursa olsun insanları ötekileştirmemek lazım. Demokrasi, teknoloji ve insan haklarının güçlü olduğu bir bölge olduğu için bu konularda Batı’yı örnek veriyoruz ama Batı da İslam alemini ötekileştirmemeli ve Huntington’un Medeniyetler Çatışması tezini doğrular hale getirmemeli” dedi.

Sempozyumda bölgesel düzeyde yaşanan gelişmeleri özellikle güvenlik açısından ele aldıklarını belirten katılımcılardan Prof. Dr. Christopher Farrands, “Bu bütün dünya için önemli bir konu. Amacımız burada güvenlik yaklaşımına ilişkin farklı kavramlara veya teorilerle ulaşmak. Bugün, terörizm, enerji ve iklim değişikliği gibi birbirinden faklı konularda güvenliği ele alıyoruz. Biz akademisyenler bu araştırmaları yapmak ve insanları bilgilendirmek için çalışıyoruz” dedi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/doc-dr-kutay-karaca-bati-islam-alemini-otekilestirmemeli-60306