economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Demirci: “Maden İşçileri Yılda 52 Gün Daha Fazla Güneş Görecek”

Demirci: “Maden İşçileri Yılda 52 Gün Daha Fazla Güneş Görecek”
A- A+ A

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, madencilerin haftada 2 gün izin yaparak, 37,5 saat çalışması hakkında açıklamalarda bulundu.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, yaptığı açıklamada uzun zamandır beklenen haberin sonunda Resmi Gazete’de yayımlandığını ifade etti. Demirci, “Cumartesi günü için uzun zamandır beklentilerimiz vardı. Dün akşam yayımlanan Resmi Gazete’de Cumartesi günü tatil oldu. Bu tatili sağ olsun Türk-İş Başkanımız ve bundan önceki sendikacı arkadaşlarımızın ve bizlerin katkısı çok oldu. Bunlara katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah önümüzdeki haftadan sonra yürürlüğe geçecek. Maden işçilerimiz Cumartesi-Pazar olmak üzere iki gün tatil yapacak. Genel müdürlükte bugün bir toplantı gerçekleştirilecek bundan önce 6 saat bir çalışma mesaimiz vardı. 5 gün çalışmamız lazım 7 buçuk saatten, bu 5 gün çalışma Pazartesi gününden itibaren başlarsa büyük ihtimalle 2 Mayıs 2015 Cumartesi günü izine başlayacağız” dedi.

"İŞÇİLERİN MAAŞLARINDA 100 TL CİVARINDA AZALMA OLACAK"

Maden işçilerinin yılda 52 gün güneş göreceğini ifade eden Demirci, şunları söyledi: “Yılda 52 gün daha fazla güneş yüzü görecek kardeşlerimiz. Maddi açıdan ufak tefek zararlarımız olacak bunu işçi arkadaşlarımız da biliyor. Çünkü bizim çalışmalarımız iaşe bedeli olsun başka şekilde olsun biz bunu ocağa girdiğimiz zaman alıyoruz. 52 gün alamayacağımıza göre bunun ücret farkı olacak. Ayda ortalama 100 TL civarında eksik para alacağız. İşçilerin maaşlarının yüzde 5 gibi bir kısmından azalma olacak. Bizim için güzel bir şey Türkiye tarihinde maden sektöründe ilk defa uygulanan bir çalışma inşallah bundan sonra daha güzel şeyler olacak. Zonguldak’ımıza güzel şeyler vereceğiz.”

http://aygazete.com/gundem-haberleri/demirci-maden-iscileri-yilda-52-gun-daha-fazla-gunes-gorecek-71595