economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

“Çanakkale Destanı” Oyunu Çocuklarla Buluştu

“Çanakkale Destanı” Oyunu Çocuklarla Buluştu
A- A+ A

AnadoluJet Çocuk Tiyatrosu’nun teknik tiyatro oyunu Çanakkale Destanı, çıktığı Anadolu turnesi kapsamında Kahramanmaraş’ı ziyaret etti. Oyun, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde geniş izleyici katılımıyla sahnelendi.

AnadoluJet Çocuk Tiyatrosu’nun Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı nedeniyle projelendirdiği yeni oyunu Çanakkale Destanı, Kahramanmaraşlı öğrencilerle buluştu. Temsillerden ilk ikisi ilkokul ve ortaokul öğrencilerine, akşam etkinliği halka açık ücretsiz olarak gerçekleşti. Akşam etkinliğine, Kahramanmaraş halkı ve çocuklarının yanı sıra 17 bin Suriyelinin kaldığı Kahramanmaraş’taki çadırkentten gelen 1000 kadar Suriyeli misafir çocuk ve genç de katıldı. Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Ferhat Kurtoğlu, AFAD İl Müdürü Mustafa Gültekin, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Fetih Yanardağ ve Türk Hava Yolları Satış Müdürü Gürel Tümer de oyunu çocuklar ve halkla beraber izledi. Katılımcılar oyun sonunda Çanakkale Savaşı’na dair şimdiye kadar hiç görülmemiş fotoğraflardan oluşan özel bir sergiyi ziyaret etti. Hem sergi hem de Çanakkale Destanı izleyicilerden tam not aldı.

Teknik Tiyatro Oyunu

Dev perdede gölge oyunu ve sinevizyon desteği yanında zengin anlatım ve ışık efektleri, mor ışık ve dijital ses tekniklerinin kullanılarak sahnelendiği Çanakkale Destanı, çocukların ve gençlerin rahatlıkla anlayacağı bir şekilde sunuluyor. Oyun, 1.Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşları’nın farklı kesitlerini sahneye taşıyor. Çocuklara ve gençlere hem o dönemi hem de dönemin kahramanlarını anlatan ve İshak 2. Tekgül tarafından oyunlaştırıp yönetilen teknik tiyatro oyunu Çanakkale Destanı, Haziran sonuna kadar AnadoluJet’in uçtuğu farklı noktalarda turne programına devam edecek.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/canakkale-destani-oyunu-cocuklarla-bulustu-25316