economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık:

Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık:
A- A+ A

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi ve Tekno-5 binası açılış törenine katıldı. Açılış töreninde konuşan Bakan Işık, “2020’den önce inşallah yerli otomobilimizi yola çıkartmış olacağız” dedi.

Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi ve Tekno-5 binasının açılış törenine katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bilim dünyanın her döneminde en önemli güç kaynağıdır. Bu bilimi kullanmayı bilen ülkeler fark oluşturuyor. Bilime yapılan yatırımın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Türkiye olarak önümüze hedef olarak bilgi ekonomisine geçmeyi koyduk. Türkiye son 13 yılda kendine bir hedef koydu. Türkiye son 13 yılda başarı hikayeleri yazdı. İhracatını 36 milyar dolardan 158 milyar dolara çıkarttı. Türkiye orta yüksek gelirler seviyesine çıktı. Şimdi yeni bir başarı hikayesi yazmak için yola çıktı. Burada en önemli özelliğimiz bilim” diye konuştu.

Işık ayrıca, “10 kişi çalıştıran tasarım merkezlerini ARGE gibi destekleyeceğiz. 10 kişiyle gelen tasarım merkezleri bir şirket 100 lira masrafı olacaksa 60 lirasını kendisi ,40 lirasını ise devletimiz karşılayacak. İşte sayın Kılıçdaroğlu organize sanayi bölgelerine yatılı meslek liseleri yapacaklarını söylüyor. Organize sanayi bölgelerinde zaten 42 meslek lisemiz var. Yalnız bu okullarımız yatılı değil. Neden okulları yatılı yapıp da çocuklarımızı ailelerinden ayıralım. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Artık mesleki eğitim sanayicilerimizin ayağına geldi” şeklinde konuştu.

"Yetenekli bir milletiz" diyen Işık, “Kafamız her şeye çalışıyor ama biz de takım olarak oynama kültürü gelişmedi. Biz de herkes golcü olmak istiyor. Kimse kaleci olmak istemiyor. 2023 hedeflerinde teknoloji bizim için olmazsa olmaz. ARGE ve inovasyona ne kadar çok yatırım yaparsak geleceğimizi o kadar garanti altına almış oluruz. Tekno Parkta çalışan sayımız 30 bini geçti. Tokno Parklarda ihracat 20 milyar doları geçti. Bu açıdan Teknoloji Transfer Ofislerini destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sözlerini sürdüren Işık, “Türkiye olarak kendi helikopterimizi ve silahımızı yapıyoruz. 2020’den önce inşallah yerli otomobilimizi yola çıkartmış olacağız. 2023’de yüzde yüz yerli uçağımızı yapmış olacağız” dedi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/bilim-sanayi-ve-teknoloji-bakani-fikri-isik-92333