economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Bakan Işık Bilim Merkezi'ni Gezdi

Bakan Işık Bilim Merkezi'ni Gezdi
A- A+ A

Birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Kayseri’de bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yapımı devam eden Bilim Merkezi’ni ziyaret etti. Işık, "Hedefimiz, maksimum yerlilik oranına ulaşmak" dedi.

Birtakım ziyaretlerde bulunmak ve açılışlara katılmak üzere Kayseri’ye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ettikten sonra Anadolu Harikalar Diyarı içerisinde bulunan ve yapımına devam edilen Bilim Merkezi’nde incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından bir açıklama yapan Bakan Işık, "Öncelikle biz, gelecek nesilleri kendi değerli ile yoğrulmuş, bilim sevgisi ile yetişmiş, girişimcilik ruhuna sahip kuşaklar olarak yetiştirmek istiyoruz. Bu bizim en temel önceliklerimiz arasındadır. Burada bilim sevgisi, Türkiye’mizin geleceğini teminat altına alma noktasında olmazsa olmazdır. Özellikle bilim sevgisini aşılayamazsak ülkemizin geleceğinden endişe ederiz. Bilim sevgisini aşılamak yolu da çocuklarımızın kendi benliğini bulmaya başladığı andan itibaren onları bilimle tanıştırmak, bilimi sevdirmek ve bilimle iç içe büyümelerini sağlamak olur. Bununla ilgili de böyle birçok projeyi hayata geçiriyoruz ama en önemli projemiz bilim merkezleri projesidir. Şu anda büyükşehirlerde başladık ve belediyelerimiz bu binaları yapıp hazır hale getiriyorlar. Bizde TÜBİTAK olarak bunların sergilerini temin edip buraya yerleştiriyoruz. Çocuklarımız daha küçük yaşlardan itibaren buraya gelip bilimler tanışıyor ve bilimle bilim sevgisi ile yoluna devam ediyor" dedi.

Işık ayrıca, "Bütün okullarda özellikle bilim deneylerinin yapılması için düzenekleri bütün okullara gönderecek çalışmayı yapıyoruz. Bilim merkezlerimizde de, her okulda olamayacak ama öğrencilerimizin kolaylıkla ulaşabileceğin düzenekler hazırlayacağız. Bir temel hedefimizde, sergilerin yerli üretimidir. Şuanda TÜBİTAK çağrısı sürüyor. Hedefimiz maksimum yerlilik oranına ulaşmak. Bunu yaptığımız zaman buraların sürekliliğini de sağlamış olacağız. Belediyelerimiz ile iş birliği içerisinde sürekli yenilenen ve güncellenen hem sergiler hem de düzenekler yerleştirmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

Bakan Işık’a, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, AK Parti Kayseri milletvekili adayları da eşlik etti.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/bakan-isik-bilim-merkezini-gezdi-38337