economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Alanya'da 3 Bin 500 Kişi, Koşamayanlar İçin Koştu

Alanya'da 3 Bin 500 Kişi, Koşamayanlar İçin Koştu
A- A+ A

Omurilik felçlileri yararına 32 ülkenin 34 kentinde aynı anda düzenlenecek Wings for Life World Run (Yaşam için kanatlar dünya koşusu) adlı koşunun Türkiye ayağı, Antalya’nın Alanya ilçesinde başladı.

Dünya genelinde eş zamanlı başlayan yarışın Türkiye ayağı, bugün saat 14.00’te rıhtım meydanından başladı. Dünya genelinde yaklaşık 90 bin kişinin katılımıyla yerel saatlere göre aynı anda başlayan dünya koşusunun Alanya-Antalya etabına 35 ülkeden 3 bin 500 kişi katıldı. Yarışa gazeteci Yonca Tokbaş, Melike Karakartal, milli sporcu Ahmet Arslan da katıldı. Yarışın startını ise Alanya Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erdal Tamrak, Yarış Direktörü Salih Münir Yaraş, Albimo Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu ve Alanya Belediyesi Destek Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Levent Uğur birlikte verdi.

SON YAKALANAN BİRİNCİ OLACAK

Yarışmada sporcular yarışın ilk yarım saatinde serbest koşuyla geçirdi. Sporcuların arkasından onları yakalamak için her saat hızı değişen 2 araç çıktı. Saatte 15 kilometre hızla hareket eden araçlar hızlarını kademeli olarak 16 ve 17 kilometreye çıkararak ilerlediler ve 3,5 saat sonra 48’inci kilometreye ulaştılar. Daha sonra 2 saat süresince 20 kilometre hızla ilerleyecekler. Parkurunda araca en son yakalanan kadın ve erkek sporcular Türkiye şampiyonu olacak. Yarışmacıları yakalayacak olan aracı ise geçen yıl olduğu gibi şampiyon rallici Yağız Avcı kullanıyor.

“UMUT VERİLECEK”

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş, bu yıl yarışa çok büyük bir katılımın olduğunu belirterek, "Henüz dünyada omurilik felcine çözüm bulunamadı ama kök hücre çalışmaları çok büyük umut vaat ediyor. Biz bu projeye sürekli destek vermeye karar verdik. Bugün koşamayanlar için koşulacak ve umut verilecek. Beni de itecek olan kişi değerli Hürriyet yazarı Yonca Tokbaş. Derneğimizin her türlü etkinliğine destek veren Tokbaş, bu etkinlik için Dubai’den geldi. En şanslı koşucuyum” dedi.

TÜRKİYE’DE 300 BİN OMURİLİK FELÇLİSİ VAR

Kendisinin trafik kazası sonrasında omurilik felci olduğunu anlatan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya ise, “Bir omurilik felçlisi olarak kök hücre çalışması bizim için çok umut vaat ediyor. Ülkemizde tahmini 300 bin kişi omurilik felçlisi olarak yaşıyor. Ülkemizde omurilik felçlisi olarak yaşamak çok zor. Vücudunuzun bir kısmını hissetmiyorsunuz ve birilerine bağlı olarak yaşıyorsunuz. O yüzden bu projeler bizler için çok önemli. Bizi destekleyen tüm koşuculara teşekkür ederim” dedi.

Organizasyonun Alanya’da düzenlenmesinin kendileri için bir onur olduğunu aktaran Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de emeği geçen tüm yetkililere teşekkür etti.

Tüm dünyada aynı anda başlayan yarışta araca en son yakalanan sporcu ise dünya şampiyonu olacak.

"ALANYA ADINA ÇOK MUTLUYUM"

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise, "Dünyanın 6 kıtasında, 35 ülkede aynı anda başlaması ve Alanya halkı, Alanya Belediyesi olarak burada buna ev sahibliği yapmaktan dolayı bölgem adına çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Biliyorsunuz ki omurilik felçlileri adına düzenlenen bu organizasyon sadece gönüllülük esasına bağlı olarak düzenleniyor. Geçen yıllarda 2 bine yakın sporcumuz katılıyordu. Bu yıl 3 bin 500 kayıtlı sporcunun katılması, 40 ülkeden farklı sporcuların katılması ve uluslararası bir nitelik kazanması bölgemiz adına sevindirici bir durum. Çünkü bunun hiç bir karşılığı yok. Hiç bir maddi beklentisi yok. Sadece gönüllülük esasına dayalı olması, insanlarımızın buna duyarlı olması, halkımızın buna duyarlı olması bizim için sevindirici. Ümit ediyorum ki gelecek yıllarda da, bu yıl ikincisi düzenlenmesine rağmen bu kadar rağbet görüyorsa, gelecek yıllarda sporcu sayısının 5 binlere ulaşacağına inanıyorum. Biz Alanya Belediyesi olarak yaklaşık bir aydır bunun önlemini aldık. Gerek kaymakamlığımız, gerek emniyet müdürlüğümüz ve kollu kuvvetlerimiz son bir haftadır yoğun ve tempolu bir şekilde çalıştık. Amacımız buradaki sporculara güvenli bir atmosfer sağlamak. Güvenli bir yapı oluşturmak. Ümit ediyorum hiç bir kimsenin en ufak bir şekilde zarar görmeden bu organizasyonun tamamlanacağını ve Alanya’mız içinde tanıtım adına da büyük bir rakamasyon oluşturacağını düşünüyorum. emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

EN ANLAMLI ORGANİZASYON

Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven de böyle anlamlı bir organizasyon ev sahipliği yaptıklarından dolayı gurur duyduklarını belirterek şunları söyledi:

"Alanya’mızda çok anlamlı bir organizasyon var. Öncelikle bu anlamlı organizasyonu organize edenleri tebrik ediyorum. Gerçekten omurilik felcine dikkat çekmek için yapılan bir etkinlik. 3 bin 500’ün üzerinde başvuran sporcu var. Alanya olarak bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı son derece mutluyuz. Türkiye’de ve dünyada omurilik felcine dikkat çekmek için tasarlanmış çok güzel bir etkinlik. Umut ediyorum ki buradan elde edilen gelirlerde yine omurilik felçlileri için kullanılacak. Ama aynı zamanda televizyon yayınları ve medyada çıkan diğer haberlerle de bununla ilgili daha çok bir bilinç elde edilecek ve insanlarımız daha bilinçli olacak. Alanya Kaymakamı olarak böyle büyük bir dünya çapında ki organizasyona ev sahipliği yaptığımız için de son derece mutluyum."

http://aygazete.com/gundem-haberleri/alanyada-3-bin-500-kisi-kosamayanlar-icin-kostu-14503