economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Ağaç Kökleri Gazetecinin Elleriyle Yeniden Hayat Buluyor

Ağaç Kökleri Gazetecinin Elleriyle Yeniden Hayat Buluyor
A- A+ A

Ankara’da uzun yıllar gazetecilik yapan Murat Şendur, eşinin kalas sehpa isteği üzerine işe başlayarak bunu sanata dönüştürdü. Şendur, “Baş yapıtım” dediği ve satmaya kıyamadığı “kök masa”sını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye etmek istediğini söyledi.

Murat Şendur, Karadeniz’in bereketli topraklarında şekillenen ağaç köklerini sabır ve emekle tekrar canlandırarak eşsiz tasarımlara dönüştürüyor.

Uzun yıllar Ankara’da görev yapan eski gazeteci Murat Şendur, doğaya ve ekolojik hayata olan düşkünlüğü nedeniyle soluğu tekrar doğduğu topraklar olan Ordu’nun Fatsa ilçesinde aldı. Ailesiyle şehir hayatından uzak bir yaşam süren Şendur, sanatıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Eşim benden bir kalas sehpa yapmamı istedi. Sehpaya civarda bulduğum küçük bir ağaç kökünü de ayak yaptım. Yaptığım işe olumlu tepkiler gelince bu sefer daha büyük bir ağaç kökünden masa yaptım. Olumlu tepkiler çoğalınca birkaç tane daha yaptım. Baktım güzel eserler çıkıyor. derken kendimi birden bu işin içinde buldum.”

HER ESERE ‘GÜRCÜ’ İSİM

Ağaç köklerinden tamamen doğal masa ve sehpa tasarımı yapan Şendur, ayrıca doğal avize, abajur, portmanto, lambader, ve tv ünitesi gibi bir çok esere de imza atıyor. Kökleri elde etmek için ağaç kesmediğini vurgulayan Şendur, “Ben kesilmiş ağaçların köklerini söküyorum ya da sel dolayısıyla suyla gelen ağaç ve köklerini değerlendiriyorum” dedi.

Şendur, onlarca hatta yüzlerce yıllık yaşanmışlığın çürüyüp gitmesine gönlünün razı olmadığını belirtti. Eserlerini “zegani.net” isimli internet sitesinde sergileyen Şendur, her bir tasarımına kendi kökleri olan “Gürcü” dilinden isimler veriyor.

“CUMHURBAŞKANINA HEDİYE ETMEK İSTİYORUM”

Toprağın derinliklerinde onlarca yılda şekillenmiş ağaç köklerini hünerli elleriyle işleyen Şendur, en son tasarladığı masasını satmaya kıyamadığını belirterek, “Bu benim baş eserim gibi ve bu yüzden bu eserimi devletin başına, yani sayın cumhurbaşkanımıza hediye etmek istiyorum. Şayet kendileri uygun görürse” ifadelerini kullandı.

“TAMAMEN EL İŞÇİLİĞİ İSTİYOR”

“Doğanın sabrı ve yaşanmışlığı zegani’nin tezgahında şekilleniyor, insanlık kökleriyle buluşuyor” sloganıyla tasarımlarına yenilerini eklemeye devam eden Şendur, “Ağaç köklerinin topraktan arınması hayli zahmetli, tamamen el işçiliği istiyor. Çünkü bu köklerin arasında el aletlerinin dışında hiçbir şey çalışmıyor” şeklinde konuştu.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/agac-kokleri-gazetecinin-elleriyle-yeniden-hayat-buluyor-91164
Etiketler: Ankara, Ankara Haberleri