economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

57. Alay Şehitleri Törenle Anıldı

57. Alay Şehitleri Törenle Anıldı
A- A+ A

Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında 57. Alay Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törene, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, İngiltere Veliaht Prensi Charles ve oğlu Prens Harry, İrlanda Cumhurbaşkanı Mihael Higgins, , Avusturya Başbakanı Tony Abbant, Yeni Zelanda Başkanı Joh Key, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, 1’nci Ordu Komutanı Org. Salih Zeki Çolak, Kolordu Komutanı Yıldırım Güvenç askeri erkan ve izciler katıldı.

Tören saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına konuşma yapan Kolordu Komutanı Yıldırım Güvenç, “Bugün yüce milletimizin gözbebeği, kahraman Mehmetçiğin vatan savunması için, zor şartlar altında neleri göze alabileceğinin göstergesi olan Çanakkale Muhaberelerinin 100. yıl dönümüdür. Dünya harp tarihinin en müstesna savaşlarından birisi olan Çanakkale Muharebeleri, 100. yıl dönümü anma törenlerinde, kutsal değerler uğruna kanlarını akıtan aziz şehitlerimiz ile uzak diyarlardan gelip, burada canlarını veren ve savaşırken dost olan kahramanları hatırlamak ve anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bundan tam 100 yıl önce Çanakkale’de gerçekleşen muharebeler, tarihin akışını etkileyen bir dönüm noktası olmuştur. Türk Milletinin bütün olanaksızlıklara rağmen var gücüyle savaşıp kazandığı, vatanını savunan askerin gücünün, silahın gücünü aştığı bu savaşta birçok ilke imza atılmıştır. Çanakkale Savaşları, en büyük müşterek ve birleşik amfibi harekatıdır. Bu itibarla 2. Dünya Savaşı öncesinde amfibi harekatının tohumları Çanakkale’de atılmıştır” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından 1’nci Ordu Komutanı Org. Salih Zeki Çolak, Şehitlik Anı Defterini imzaladı. Çanakkale İl Müftüsü İbrahim Öcüt tarafından Kuran-ı Kerim okunup, dualar edildi.

Tören, AB Bakanı Volkan Bozkır, İngiltere Veliaht Prensi Charles ve beraberindeki heyetin temsili mezar taşlarının üzerine kırmızı karanfil bırakıp, dua etmeleriyle sona erdi.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/57-alay-sehitleri-torenle-anildi-31060