economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

50 Motosikletli Farkındalık İçin Toplandı

50 Motosikletli Farkındalık İçin Toplandı
A- A+ A

Bartın Motosiklet Kulübü üyeleri tarafından, ‘Trafikte Motosiklet ve Bisikletlilerin Farkındalığı’ temalı bir etkinlik düzenlendi.

Bartın Hükümet Caddesi üzerinde toplanan 50 kadar motosikletli adına trafikte motosiklet ve bisiklet sürücülerinin farkındalığı temalı bir basın açıklaması yapıldı. Motosikletli gurup, amaçlarının trafikte motosiklet ve bisikletlilerin fark edilmeleri olduğunu ifade etti.

Toplanan 50 kadar motosikletli grup adına bir basın açıklaması yapan Bartu Tavşancı, “Motosikletin, diğer araç sürücüleri tarafından trafikte var olan bir araç olarak kabul edilmediği görülmektedir. Trafikteki yeri konusunda bilincin oluşmadığı ülkemizde önündeki motosikletin hızına inememekte veya bu hıza inmek yerine, motosikleti ince bir araç olarak değerlendirip, sollamakta veya yol kenarına sıkıştırmaktadır. Motosiklet kullanmamış sürücülerin tahmin edemediği olay iki tekerlekli bu aracın yanından geçmekte olan büyük ve hızlı kütlenin oluşturduğu hava hareketlerinden etkilendiği türbülans nedeniyle denge bozulmaları yaşadığı ve ayrıca şeritlerin iyice sağına atılmak sonucu kaygan zemine veya bariyerlere doğru sürüklenmek zorunda kaldığıdır. Motosiklet sürücüleri tarafından yaşanan bu sıkıntı diğer araçlardan saatte 5-10 kilometre daha hızlı giderek, kendini güvence altında almak ve bir korunma refleksiyle kaza yapmasına sebep olmaktadır. Lütfen motosiklete olmasa da sürücüsü olan insana saygı gösterelim” dedi.

Basın açıklaması sonrası motosikletliler Bartın sokaklarında şehir turu yaptı. Motosiklet sürücülerinin yakalarına ve motosikletlerinin önüne Bartın’da geçen hafta geçirdiği motosiklet kazasında hayatını kaybeden Kenan Ayayadın’ın fotoğrafını takmaları dikkat çekti.

http://aygazete.com/gundem-haberleri/50-motosikletli-farkindalik-icin-toplandi-57625